×

Sepetiniz

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır. Online eğitimlerimizi inceleyebilirsiniz.

0212 381 50 00

Sektöre Göre Renk Kullanımı Nasıl Olmalı

15.11.2019 / Bahçeşehir Üniversitesi / WissenSektöre Göre Renk Kullanımı Nasıl Olmalı

Renklerle çevrili bir dünyada yaşarız ve renkler algılarımızı çok fazla etkiler. Satın alma gibi pek çok alanda karar verme mekanizmamızı renkler yönlendirir. Bu nedenle reklam için firmalar uygun renkleri kullanarak insanların bilinçaltına etki ederler. Örneğin McDonald’s firmasının logo olarak sarı kırmızı renkleri kullanmasının sebebi iştah uyandıran renkler olmasıdır. Bunun gibi tüm renklerin belli sektörlerde kullanımı o alanda daha başarılı olmak için uygun bir yöntem olur. Her rengin insanın bilinçaltında uyandırdığı algı ve duygu farklı olduğundan sektöre göre kullanımı önem kazanır. Şimdi renkleri inceleyelim.Hangi renk Hangi Sektör İçin Uygundur

Dikkat çekici ve dinamik bir yapıya sahip olan kırmızı, teknoloji ürünleri, yemek, tarım, motorlu taşıtlar ve tüm gıda sektörleri için en uygun renk olur. Enerji, finans ve giyim sektörlerinde kullanılmamalıdır. Mor tonları gizemli ve nostaljik algısı oluşturur. Teknoloji, finans, sağlık, giyim, yemek, ev malzemeleri ve otomotiv sektörü için uygun olacaktır. Mavi tonları güvenilir, sorumluluk sahibi algısı yarattığından iş sektörlerinde en çok kullanılan renkler arasındadır. Teknoloji, tarım, sağlık, finans ve enerji sektörlerinde sıklıkla kullanılan bir renktir. Yeşil renk sağlıklı, huzurlu, zengin ve prestij sahibi imajı yaratan bir renktir. Ev ürünler, yemek, enerji ve teknoloji sektörlerinde sıkça kullanılır. Giyim ve otomotiv sektöründe yeşil tavsiye edilmez. Canlı ve eğlenceli bir renk olan turuncu, oyuncak, sağlık ve teknoloji sektörlerinde kullanılır. Kahverengi toprak rengi olduğundan doğallık ve sadeliği simgeler. Tarım ve otomotiv sektörlerinde popüler olarak kullanılan renktir. Siyah prestij değerliliğini temsil eden bir renk olup motorlu araç, giyim ve teknoloji sektörleri için uygundur.


Renkler Sektörel Başarıyı Nasıl Etkiler

Sektörünüzde tanınmak, başarılı olmak ve yükselmek için belli bir logoya ve reklama ihtiyacınız vardır. Sizi temsil edecek olan logo renkleri yaptığınız reklamlar aracılığıyla müşteri kitlenizin bilinçaltını etkileyerek işinizde yükselmenizi sağlar. Bunun yanı sıra işyerinize veya web sitenize gelen ziyaretçiler uygun renkler kullanırsanız daha uzun kalır ve olumlu dönüşler yaparlar. Sektöre göre renk kullanımı başarınızı doğrudan etkiler.

 Kaynak: Bahçeşehir Üniversitesi / Wissen

Yazara Soru Sor

Blogumuza Abone
Olun

Güncel makalelerden ve eğitim fırsatlarından haberdar olmak için abone olabilirsiniz.

Öğrenci Yorumları

Benim gibi işsiz bir mühendisi alarak hayatında büyük bir dönüm noktası yarattığı için Wissen’e sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
Muhammed GÜNGÖRMEZ
Şu anda da bu bilgiler ışığında Turkcell Teknoloji ICT’de çalışmaktayım. Bütün bu tecrübelerden dolayı Wissen’e çok teşekkür ederim.
Nevzal BAL
Wissen gerek marketing gerek sosyal medyada desteklerini esirgemedi ve eğitmenler her zaman yanımda oldu. Wissen ailesine çok teşekkür ederim.
Barış ÖZGEN