×

Sepetiniz

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır. Online eğitimlerimizi inceleyebilirsiniz.

0212 381 50 00

Mozilla Yeni Logosunu Tanıttı

17.05.2018 / Bahçeşehir Üniversitesi / Wissen

Birçok kullanıcıya sahip popüler internet tarayıcısı sistemlerinden bir tanesi Firefox'un yapımcısı konumunda yer alan Mozilla yeni logosunun tanıtımını yaptı.


Mozilla'dan Minimalist Yeni Logo Tasarımı

Popüler internet tarayıcıları arasında yer alan Firefox'un yapımcısı konumundaki Mozilla yeni bir logo tasarımı ile kullanıcılarının karşına çıktı.

Mozilla firmasını sadece Firefox tarayıcısının popülerliğinin öne çıkması nedeniyle de tanıyor değiliz. Firmanın daha pek çok öne çıkan hizmetlerini kullanıcılarıyla paylaştığını da görebiliriz. Firma bir yapılanma süreci içerisinde olduğundan yeni bir logo arayışına girmişti. Bu yeni logonun kullanıcılar tarafından seçildiği de belirtilenler arasında. Minimalist bir tasarıma sahip olan bu yeni logonun seçimi içim Mozilla tarafından bir yarışma düzenlenmişti. Logo da bu yarışma sonucunda belirlendi ve Mozilla'nın yeni firma logosu seçilmiş oldu.


Yeni Bir Logo İle Yeni Bir Başlangıcın İşaretini Verdi

Mozilla logo için başlattığı yarışmada kullanıcıların tasarladıkları logoları 5-6 aylık bir süreç içerisinde inceledikten yeni logosuna karar verdi. 'Yeni bir logo ile yeni bir başlangıç,' sinyalleri veren Mozilla, yarışmaya katılan ve finale kadar ilerleyen 8 logonun içerisinden en minimalistik tasarıma sahip olanı seçmiş gibi görünüyor. Sade bir tasarıma sahip olan yeni logo hem internetin temelini oluşturan kodlama diline de yer veriyor. 'Mozilla' kelimesinin 'Moz://a' şeklindeki yazımıyla tasarlanmış olan bu sade logo Mozilla firmasının yeni görünümünü oluşturuyor.


Mozilla Logo Değişikliğini Youtube Videosuyla Duyurdu

Typotheque'nin geliştirmiş olduğu 'Zilla' adlı fontla oluşturulan yeni logoyu Mozilla kendisine ait resmi Youtube kanalına yüklediği video ile duyurdu. 'Zilla' fontu açık kaynak kodlu bir font olup ücretsiz olarak paylaşıma açık durumda. Logonun tasarımında bu fontun kullanılmasının nedenleri arasında, açık kaynak kodlu olması ve yazılımcılık ruhunu yansıtmasının yer aldığı gözlemleniyor. 'Moz://a' logosunda da görüleceği üzere '://' ifadeleri yazılım dilinde çok sıklıkla kullanılan bir terim ve internet adreslerinin 'http' kısmından sonra yazmaya alışık olduğumuz '://' koduna da göz kırpıyor.

':// internettir' sözcükleriyle başlayan videoda yeni logoyla oluşturulan birçok cümlenin video boyunca aktığı görülüyor. Bu değişiklik, Mozilla firmasının internet ile kullanıcıları arasında oluşan güçlü bağı yansıtmayı hedeflediği de söylenebilir.


Mozilla'nın Sloganıyla Özdeşleşen Logosu

Logonun minimalistik ve sade tasarımının yanı sıra yazılım ve internette kullanılan terimlere de bir gönderme yaptığı görülüyor. Bütün bunların yanında bu yeni logo Mozilla'nın sloganıyla da özdeşleşmiş durumda. Bütün logolarında sadelikten yana bir firma olan ve geçmişte kullandığı logoları ile de sadeliğini korumuş olan Mozilla, yeni logosuyla da sadelikten ve minimalist tasarımlardan vazgeçemediğini bir defa daha kullanıcılarına göstermiş oluyor. Firmanın birçok kullanıcısı da bu sadelik ve özgünlük anlayışından son derece memnun görünüyor. Bu nedenle yeni logo kullanıcıların çoğu açısından onay almış durumda.Kaynak: Bahçeşehir Üniversitesi / Wissen

Yazara Soru Sor

Blogumuza Abone
Olun

Güncel makalelerden ve eğitim fırsatlarından haberdar olmak için abone olabilirsiniz.

Öğrenci Yorumları

Benim gibi işsiz bir mühendisi alarak hayatında büyük bir dönüm noktası yarattığı için Wissen’e sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
Muhammed GÜNGÖRMEZ
Şu anda da bu bilgiler ışığında Turkcell Teknoloji ICT’de çalışmaktayım. Bütün bu tecrübelerden dolayı Wissen’e çok teşekkür ederim.
Nevzal BAL
Wissen gerek marketing gerek sosyal medyada desteklerini esirgemedi ve eğitmenler her zaman yanımda oldu. Wissen ailesine çok teşekkür ederim.
Barış ÖZGEN