×

Sepetiniz

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır. Online eğitimlerimizi inceleyebilirsiniz.

0212 381 50 00

Marvel, tasarımı koda dönüştüren aracı Handoff’u yayınladı

13.08.2018 / Bahçeşehir Üniversitesi / Wissen

Marvel Handoff

Prototip oluşturmak için kullanılabilecek en başarılı platformlarından biri de Marvel’dir. İlk başlarda 2015 senesinde prototiplerin yayına hazır bir şekilde mobil uygulama üzerinden indirilebilen özelliğiyle tanıtılan Marvel, o dönemden beri gerçek bir evrim geçirmiş ve tasarımların koda dönüştürüldüğü çok büyük bir platform halini almıştır.

Marvel, Handoff Özelliği

Ürün geliştirme ekipleri üzerindeki iş yükünün hafifletilmesi için birtakım ihtiyaçlara sahiptir. Bu ihtiyaçların farkında olan Marvel, tüm paketlerinde kullanılır kıldığı Handoff özelliğini geliştirerek ürün geliştirme ekiplerinin iş yükünü de ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Klasik bir ürün geliştirme metodu uygulandığında öncelikle bir tasarım hazırlanır, ardından bu tasarım için upuzun bir doküman hazırlanır ve bu doküman, tasarımlar ile birlikte doküman geliştirici ekibe iletilerek değişiklikler yapılması istenir. Ancak yapılan her önemli değişiklik bir işkence halini alabilir.

Marvel’in geliştirdiği Handoff özelliği sayesinde Sketch üzerinden geliştirilen tasarımların bir link halini alması için bir kez tıklamak yeterlidir. Böylelikle tüm dokümanlar tek bir link altında toplanır. Geliştirici ekip oluşturulan bu link aracılığıyla projenin tüm detaylarını en ince ayrıntısına kadar görüntülüyor, kodları inceleyip zamanın daha tasarruflu olarak kullanılmasına katkıda bulunuyor. Bu özelliğin en güzel tarafı ise tasarım içerisinde yapılacak her değişikliğin linke otomatik olarak yansıtılmasıdır. Bu sayede inanılmaz derecede zaman tasarrufu sağlanıyor. Önlenen bu zaman kaybıyla birlikte ortaya çıkacak karışıklıklar da engellenmiş oluyor.

Geliştiriciler Bu Özelliği Nasıl Kullanıyor?

Geliştiriciler, oluşturulan link bağlantısını kullanarak tasarımı inceledikleri sırada tıkladıkları bir elemeni Android XML, Swift ya da CSS olarak kopyalayabilme imkanına erişiyor ya da istenildiği takdirde tüm tasarım projesini tek bir tıklamayla kesilmiş bir biçimde ve dosyalanmış bir şekilde indirme imkanı elde ediyor. Geliştiricilerin çok sık kullandığı psd kesmek tabiri ise yalnızca Marvelapp ve Sketch üzerinden hazırlanmış tasarımlara destek olan Handoff ile birlikte ortadan kalkıyor.


 


Marvel’in Tasarımı Koda Dönüştüren Aracı Handoff Özelliği Ücretli Midir?

Handoff özelliği ücretli bir uygulamadır ancak projeyi deneyimleme fırsatı sunabilmek adına Handoff özelliğini geliştiren kişiler bu özelliğin iki defaya mahsus olmak üzere ücretsiz kullanılmasına olanak tanıyor. Bu özelliği kullanmak isteyenler iki projeden sonra belirli bir ücrete tabi tutuluyor. Marvel’in geliştirdiği Handoff özelliğini kullanmak isteyenler Marvel’in aylık ve yıllık olarak oluşturduğu planlarını inceleyebilir ve kendi ekiplerine en uygun paketi seçerek Marvel’in tasarımı koda dönüştürme imkanı sunan aracını test etme imkanı elde edebilir.

Handoff Kullanmak İçin Yapılması Gerekenler

Handoff özelliğinden faydalanabilmek için kullanılacak cihazın bu özelliği desteklemesi gerekir. Handoff’un kullanılması için cihazların kablosuz bir ağa bağlı olması gerekiyor. Bu sağlandıktan sonra cihazın Bluetooth 4.0’ı desteklemesi, İOS 8 ve Yosemite programlarının yüklü olması gerekiyor. Bunların yanı sıra aynı icloud hesabı da kullanılmalıdır.Kaynak: Bahçeşehir Üniversitesi / Wissen

Yazara Soru Sor

Blogumuza Abone
Olun

Güncel makalelerden ve eğitim fırsatlarından haberdar olmak için abone olabilirsiniz.

Öğrenci Yorumları

Benim gibi işsiz bir mühendisi alarak hayatında büyük bir dönüm noktası yarattığı için Wissen’e sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
Muhammed GÜNGÖRMEZ
Şu anda da bu bilgiler ışığında Turkcell Teknoloji ICT’de çalışmaktayım. Bütün bu tecrübelerden dolayı Wissen’e çok teşekkür ederim.
Nevzal BAL
Wissen gerek marketing gerek sosyal medyada desteklerini esirgemedi ve eğitmenler her zaman yanımda oldu. Wissen ailesine çok teşekkür ederim.
Barış ÖZGEN