×

Sepetiniz

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır. Online eğitimlerimizi inceleyebilirsiniz.

0212 381 50 00

Logo Nasıl Yapılır ve Tasarımın Markalara Katkısı Nedir?

31.07.2019 / Bahçeşehir Üniversitesi / Wissen


Logo Nasıl Yapılır ve Tasarımın Markalara Katkısı Nedir?

Ticaretin giderek arttığı dönemde, tüm sektörde yer alan firmalar, pazarladığı ürünü diğerlerinden ayırt etmek amacıyla, işaret ve isimlerle markalaştırması logo olarak adlandırılmaktadır. Logo bir bakıma firmanın sattığı ürünün özelliği hakkında bilgi verir. İlk zamanlarda okuryazar oranın düşük olması nedeniyle, logolar şekil ve simgelerle ifade edilmiştir. Logoyu yapmak için öncelikle firma hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Hangi ürünün pazarlandığı ve hangi kitleye hitap edileceği önemlidir. Bunlar göz önünde bulundurularak, firmayı yansıtan renklerde, harfleri deforme ederek, çizim gerçekleşir. Harfler birbirine uzaklaştırılarak, yakınlaştırılarak veya baş harfleri olduğundan daha büyük tasarlayarak, farklılık oluşturulabilir.


Kaliteli Bir Logonun Sahip Olması Gereken Özellikleri

Logosu tasarlanacak kuruluşun özelliğini yansıtan çizgiler kullanılmalıdır. İnşaat, okul, market, kuaför veya giyim üzerine bir logo tasarlanırken, yapılacak şekil ve çizgiler o sektöre uygun bir şekilde kullanılmalıdır. Giyim sektörü için kullanılacak şekiller, okul logosu için kullanılırsa, kalitesiz bir iş ortaya çıkar. Her insanın bir kişiliği olduğu gibi, Firmaların kişiliği de logodur. Bu yüzden logo tasarımı,  tamamen özgün olmalıdır. Ve başka firmayı çağrıştırmamalıdır. Tasarlanan logonun; büyük ve küçük alanlarda kullanılabilir özellikte olmasına dikkat edilmelidir. Özellikle farklı renklerde kağıtlara basılacağı düşünülerek, logonun her yerde kullanılabilir özellikte olması önemlidir. Logonun tanınabilir olması için, okunaklı bir yazı karakteri kullanılmalıdır. Anlaşılabilir olması için de sade resim ve şekillerle oluşturulmuş olması gerekir.


Tasarımın Markalaşmadaki Önemi

Tasarım, her üründe ve her sektörde yer alan bir alandır. Tekstil, mobilya, market, kitap kapağı, mimari, giyim, parfüm, kuaför, ayakkabı ve daha sayabileceğimiz her sektörde tasarım önemlidir. Teknoloji çağında web tasarımları ile firmalar sektöründen farklı olarak ön plana çıkmak amacıyla, web tasarımını ve logo tasarımını kullanmaktadır. Müşteri sayısının arttırılmasında etkili olduğu gibi, kendi sektöründe de ayrıcalık oluşturarak, kolay bir şekilde markalaşmayı sağlamaktadır. Özellikle logo tasarımı ile markalaşan firmalar, internetten tüm dünyadaki müşterilerine rahatlıkla ulaşabilmektedir. Tasarım markalaşmadaki en önemli avantajı, geniş müşteri portföyüne sahip olmaktadır. Kaynak: Bahçeşehir Üniversitesi / Wissen

Yazara Soru Sor

Blogumuza Abone
Olun

Güncel makalelerden ve eğitim fırsatlarından haberdar olmak için abone olabilirsiniz.

Öğrenci Yorumları

Benim gibi işsiz bir mühendisi alarak hayatında büyük bir dönüm noktası yarattığı için Wissen’e sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
Muhammed GÜNGÖRMEZ
Şu anda da bu bilgiler ışığında Turkcell Teknoloji ICT’de çalışmaktayım. Bütün bu tecrübelerden dolayı Wissen’e çok teşekkür ederim.
Nevzal BAL
Wissen gerek marketing gerek sosyal medyada desteklerini esirgemedi ve eğitmenler her zaman yanımda oldu. Wissen ailesine çok teşekkür ederim.
Barış ÖZGEN