×

Sepetiniz

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır. Online eğitimlerimizi inceleyebilirsiniz.

0212 381 50 00

Işın İzleme Nedir? Mevcut Grafik Tekniklerinden Farkları Nelerdir?

19.07.2019 / Bahçeşehir Üniversitesi / WissenIşın izleme, İngilizce söylemi ile Ray Tracing oyun ve animasyonlarda gerçek hayattan fırlamış gibi bir görüntü elde edilmesini sağlayan bir tekniktir. Işın izleme tekniğinde ışığın davranışını sahnedeki nesnelerle kesişirken yakalayıp gerçek zamanda modelleme yapılabiliyor. İşlemsel gereksinimleri nedeniyle zor uygulanabilen bir tekniktir. Ancak ışın izleme yapıldığından harika grafikler ortaya çıkıyor. Işın izlemenin daha kolay kullanılabilmesini sağlayan Nvidia Turing ile ışın izleme tekniğinin kullanımındaki zorlukların üstesinden gelinebiliyor. Işın izleme gerçek zamanlı aydınlatma ve efektler oluşturulmasına imkan sağlıyor. Işın izleme tekniği ile gelecek nesil bilgisayarlarda grafiklerde yol gösterme sorunu ortadan kalkıyor.


Işın İzleme Tekniği Nasıl Kullanılır

Işın izleme tekniği işlemsel gereksinimlerinin fazla olması nedeniyle zor kullanılabilen bir tekniktir. Ancak ışık izleme tekniğinin kolay ve en iyi şekilde kullanılabilmesi için Nvidia Turing grafik kartları sunulmuştur. Turing kartları profesyonel kullanım için yüksek bir maliyet ile sunulurken Nvidia ışın izleme teknolojisini bireysel tüketicilere hitap edecek şekilde GPU’lar seviyesine indirmiştir. Nvidia grafik teknolojisinde ışığı ve ışığın nasıl kırılacağını rasterleştirme denilen daha kolay bir teknikle taklit ederek sunuyor. Bu teknik ayna gibi nesneleri modellemeyi zorlaştırırken gerçek zamanlı çekimlerde çok daha başarılı oluyor. Işığı çok daha detaylı bir şekilde modelleyebilme özelliğine sahiptir. Işığın bir sahne içerisindeki hareketi çok daha karmaşık bir şekilde oluşturulabiliyor.


Işın İzleme Tekniğinin Diğer Grafik Tekniklerinden Farkı Nedir?

Işın izleme tekniği diğer grafik tekniklerine göre daha üstün özellikler taşıyor. Daha gerçekçi oyun ve animasyonların yapılabilmesini sağlıyor. Işığın çok daha iyi bir şekilde yönetilebilmesi ile ışık zamana uyarlanabiliyor. Işık demetinin nesnelerle nasıl iletişim kurduğu tespit edilebilir. Gerçek yansıma, kırılma, saçılma efektleri yapılabilir. Işığın nesnelerin içinden geçerken hangi rengi alacağına karar verilip ona göre çekim yapılabiliyor. Işığın kaynağı belirlenip camda kırılmalar oluşturulabiliyor. Işın izleme tekniği profesyonel endüstride uzun yıllardır kullanılan bir tekniktir. Pixar’ın Sevimli Canavarlar Üniversitesi ve Marvel’ın Demir Adam filmleri ışın izleme tekniği kullanılarak çekilmiştir. Şimdi ışın izleme tekniği özel donanımlarla bireysel kullanıma sunuluyor. Kaynak: Bahçeşehir Üniversitesi / Wissen

Yazara Soru Sor

Blogumuza Abone
Olun

Güncel makalelerden ve eğitim fırsatlarından haberdar olmak için abone olabilirsiniz.

Öğrenci Yorumları

Benim gibi işsiz bir mühendisi alarak hayatında büyük bir dönüm noktası yarattığı için Wissen’e sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
Muhammed GÜNGÖRMEZ
Şu anda da bu bilgiler ışığında Turkcell Teknoloji ICT’de çalışmaktayım. Bütün bu tecrübelerden dolayı Wissen’e çok teşekkür ederim.
Nevzal BAL
Wissen gerek marketing gerek sosyal medyada desteklerini esirgemedi ve eğitmenler her zaman yanımda oldu. Wissen ailesine çok teşekkür ederim.
Barış ÖZGEN