×

Sepetiniz

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır. Online eğitimlerimizi inceleyebilirsiniz.

0212 381 50 00

Intel'in Yeni Atom İşlemcileri

4.05.2018 / Bahçeşehir Üniversitesi / Wissen

Intel çoğumuzun bilgisayarlarının işlemcilerini üreten ve dünyada bu konuda en iyi olan şirkettir. Ancak son zamanlarda AMD'nin Ryzen atağından sonra pek çok kişinin AMD cephesine daha sempati duyması Intel tarafının canını sıktı. Bunun üzerine Intel'in eski işletim sistemlerinin güvenlik açığı sebebiyle yavaşlatıldığını açıklaması üzerine kullanıcılar daha da tepki göstermeye başladı. Ancak sızan bilgilere göre Intel en sonunda bunlara bir cevap verebilecek. Intel'in yeni Atom işlemcisinin tamamlandığı ve piyasaya sürülmeye hazır hale geldiği haberleri sızmaya başladı.

Yeni Atom işlemcilerinin çok düşük miktarda enerji tüketeceği söyleniyor. Intel bu işlemcilerini 10 nm'lik bir alanda tasarlıyor. Tüketeceği enerjinin düşük olması ve boyutunun da düşük olmasının yanı sıra performans açısından da en iyi rakiplerinin işlemcilerine bile fark atacağı ve yüksek performans göstereceği söyleniyor. Yeni çıkacak olan atom işlemcinin tremont isimli işlemcisi bir önceki goldmont plus işlemcinin yerini alacak bir işlemci olacak. Goldmont plus işlemci 14 nm'lik bir boyuta sahipti ve çok fazla enerji tüketiyordu. Bu açıdan tremont işlemci çok daha iyi bir işlemcidir. Bu işlemci CLWB, GFNI, ENCLV teknolojilerini içeren bir işlemci olacak. Peki bu teknolojilerin özellikleri nelerdir?CLWB

İşlemcilerde bulunan önbellek kısmında bellek işlemesi ile belirlenen doğrusal adres bulunuyorsa daha hızlı olan önbelleğe konumlanır.


GFNI

Şifreleme günümüzde hepimiz için çok önemlidir. En sık kullandığımız 7/24 elimizde olan telefonlarımıza bile çeşitli çeşitli şifreler koymaktayız. Çünkü günümüzde güvenlik açıkları bir hayli arttı ve bazı zamanlar bu açıkların önünü alamaz hale geldik. Hatta Intel de güvenlik açığı sebebi ile eski çıkartmış olduğu işlemcilerden bazılarını yavaşlattığını açıkladı. Ve yeni çıkartacağı Intel Atom işlemcisinin tremont isimli işlemcisinde bu güvenlik açıklarının olmaması için elinden geleni yapıyor. Intel bu işlemcisini GFNI teknolojisi ile geliştiriyor. Bu teknoloji ile pek çok güvenlik açığını kapatan ve şifreleme ve kodlama alanında kendisini ön plana çıkaran Intel piyasadaki yerini sağlamlaştırmaya ve güvenli hizmetler vermeye devam edeceğe benziyor.


ENCLV


Yeni Intel Atom işlemcisinin bu yılın son aylarında satışa çıkarılması söz konusu. İşlemcisini geliştirirken kullandığı teknolojilerden birisi de ENCLV teknolojisi. Bu teknoloji ile Intel işlemcisi hem dünyanın 4 bir yanında bütün ülkelerde hizmet verebilecek hem de bu bölgelerin hepsinde tam koruma sağlayabilecek. Güvenlik ve korumanın teknoloji ve elektronikte bu kadar önemli olduğu bir dönemde Intel yeni çıkaracağı işlemci ile bunun için de gereğini yapmışa benziyor. Özellikle son yıllarda siber saldırıların ve kişisel bilgisayarlardan veri hırsızlığının çok fazla yapılıyor olması insanların güvenliği 1. sıraya koymasına sebep oluyor. Intel bu işlemcisi ile de son teknoloji güvenlik önlemlerini almış olacak ve eski yıllardaki yaşadığı güvenlik sorunlarını bir daha yaşamayacak gibi duruyor.Kaynak: Bahçeşehir Üniversitesi / Wissen

Yazara Soru Sor

Blogumuza Abone
Olun

Güncel makalelerden ve eğitim fırsatlarından haberdar olmak için abone olabilirsiniz.

Öğrenci Yorumları

Benim gibi işsiz bir mühendisi alarak hayatında büyük bir dönüm noktası yarattığı için Wissen’e sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
Muhammed GÜNGÖRMEZ
Şu anda da bu bilgiler ışığında Turkcell Teknoloji ICT’de çalışmaktayım. Bütün bu tecrübelerden dolayı Wissen’e çok teşekkür ederim.
Nevzal BAL
Wissen gerek marketing gerek sosyal medyada desteklerini esirgemedi ve eğitmenler her zaman yanımda oldu. Wissen ailesine çok teşekkür ederim.
Barış ÖZGEN