×

Sepetiniz

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır. Online eğitimlerimizi inceleyebilirsiniz.

0212 381 50 00

IEEE’ye göre 2017’nin en popüler programlama dilleri

27.02.2018 / Bahçeşehir Üniversitesi / Wissen


Dilleri Programlama hayatımızı ele geçirmiş durumda ve gelecekte programlamaya daha bağlı hale geleceğiz. Programlama aslında anlam olarak belirli görevlerin önceden planlanıp belirlenmesi olayıdır. Programlamanın hayatımızdaki yerine bakacak olursak, en basitinden kullandığımız hesap makineleri bile birer programlama sonucu ortaya çıkmış cihazlardır. Kullandığımız telefonlar, bilgisayarlar, oyunlar, kol saatleri, hastanelerde kullanılan cihazlar, beyaz eşyalar, arabalarımız hepsi programlama sonucu ortaya çıkmıştır.

Aslında baktığımız zaman hayatımızın tamamı programlamaya yani yazılıma emanettir. Günümüzde pek çok kişi teknolojinin faydalarını ve zararlarına tartışmaktadır. Elbette her iyi şeyin bir kötü yanı da vardır. Teknolojinin de kötü yanları vardır hatta 1 değil pek çok kötü yanı vardır. Peki biz bu kötü yanlardan kendimizi nasıl koruruz. Bizler nasıl bilgi sahibi olmadığımız bir konu hakkında araştırmalar yaparak o konu hakkında bilgi oluyor ve o konunun detaylarını biliyorsak, teknolojiyi de araştırarak onun hakkında bilgi sahibi olabilir, sistemlerin nasıl çalıştığını öğrenirsek o sistemin hangi durumlarda zararlı hangi durumlarda faydalı olduğunu bilebiliriz. Teknoloji programlama ile gelişen bir kavramdır.

Peki, biz teknolojiyi bilmek istiyorsak onun kaynağı olan yazılımı yani programlamayı bilirsek teknoloji hakkında da daha sistematik, daha teknik ve daha detaylı bilgi sahibi olur ve bilinçli oluruz. Herkesin bildiği üzere pek çok programlama dili mevcuttur. Kullandığımız cihazlar bu programlama dilleri sayesinde ortaya çıkmaktadır.

Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü bu sene de IEEE Spectrum listesini yayınladı. Bu liste en popüler programlama dillerini içerir. Uzun araştırmalar sonucunda yayınlanan ve GitHub'taki 300 den fazla programlama dilinin değerlendirilmesiyle oluşturulan bu listede toplamda 48 programlama dili var.

Son yılların en çok kullanılan ve en popüler olan programlama dili olan Python bu sene de listede birinci sırada. 2. ve 3. sırada ise Java ve C++ yer alıyor. Bu liste yapılırken üniversitelerde en çok üzerinde durulan programlama dilleri, iş verenlerin kullandığı ve işe alacağı bireylerden talep ettiği programlama dilleri, son teknoloji ürünlerin geliştirilirken kullanılan programlama dilleri ve yapay zeka için en çok imkanı ve en iyi açık kaynak kütüphanelerini sunan programlama dilleri kıyaslanarak yapıldı. Bu listede Python geçen seneki gibi halen yükselişte ancak sektörel anlamda Java ve C dilleri halen en çok tercih edilenler arasında.


Genel Liste

1. Python

2. C

3. Java

4. C++

5. C#

6. R

7. JavaScript

8. PHP

9. Go

10. Swift

11. Arduino

12. Ruby

13. Assembly

14. Scala

15. Matlab

16. HTML

17. Shell

18. Perl

19. Visual Basic

20. Cuda


Web

1. Python

2. Java

3. C#

4. JavaScript

5. PHP

6. Go

7. Ruby

8. Scala

9. HTML

10. Perl

11. Lua

12. Rust

13. Processing

14. D

15. Clojure

16. Ocaml

17. Actionscript


Geçen Senenin En Hızlı Büyüyen Dilleri

1. Python

2. C

3. C++

4. Java

5. Swift

6. JavaScript

7. Go

8. R

9. C#

10. Ruby


İş Verenlerin İşe Alımlarda En Çok Talep Ettiği Diller

1.Java

2.C

3.Python

4.C++

5.JavaScript

6.C#

7.PHP

8.HTML

9.Ruby

10.Swift

 Kaynak: Bahçeşehir Üniversitesi / Wissen

Yazara Soru Sor

Blogumuza Abone
Olun

Güncel makalelerden ve eğitim fırsatlarından haberdar olmak için abone olabilirsiniz.

Öğrenci Yorumları

Benim gibi işsiz bir mühendisi alarak hayatında büyük bir dönüm noktası yarattığı için Wissen’e sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
Muhammed GÜNGÖRMEZ
Şu anda da bu bilgiler ışığında Turkcell Teknoloji ICT’de çalışmaktayım. Bütün bu tecrübelerden dolayı Wissen’e çok teşekkür ederim.
Nevzal BAL
Wissen gerek marketing gerek sosyal medyada desteklerini esirgemedi ve eğitmenler her zaman yanımda oldu. Wissen ailesine çok teşekkür ederim.
Barış ÖZGEN