×

Sepetiniz

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır. Online eğitimlerimizi inceleyebilirsiniz.

0212 381 50 00

IBM dünyanın en güçlü kuantum bilgisayarını geliştirdi.

8.05.2018 / Bahçeşehir Üniversitesi / Wissen

IBM yeni kuantum bilgisayarını testlerin başarılı sonuçlanması artından duyurdu. IBM ürettiği bilgisayar 50 qubit ( quantum bit ) işleme kapasitesine sahip. Bu alanda üretilmiş en güçlü ve süper bilgisayar konumundadır. IBM'in ürettiği bundan önceki 17 qubit ( quantum bit ) işleme güçlü bilgisayar kuantumlar için kullanım alanı olmakla beraber oldukça yeni buluşlara imza atmalarını sağladı. Yeni üretilen bilgisayar ile kuantum bilgisi 90 microsaniye boyunca saklanabilmektedir. Kuantum için üretilen bilgisayar diğer sıradan bilgisayarların kıllandığı 0 ve 1 algoritmasını hem 0 hem de 1 olarak kullanabilmekte. Washington'da gerçekleşen IEEE Endüstri Zirvesi'nde yeni ürünü 50 qubit ( quantum bit ) bilgisayarın yanında onunla beraber üretilen 20 qubit ( quantum bit ) iki yeni ürünü tanıttı. Geliştirilen bu bilgisayarların yapılan testlerden başarı ile geçtiğini bildirdi.


Kuantum Mekaniğini Anlamak

IBM tarafından üretilen bu iki yeni bilgisayar ile kuantum alanında devrim yapılması beklenmektedir. Bunlardan önce kullanılan 17 qubit ( quantum bit ) işleme kapasitesine sahip bilgisayar normal bilgisayarların yapabildikleri sadece yapabiliyordur. Kuantum alanına dair gelişmeleri tam anlamıyla işleyememekteydi. Yeni üretilen 50 ve 20 qubit ( quantum bit ) iki bilgisayarda 90 microsaniye boyunca kuantum bilgisini saklayabilme kapasitesine sahip. Kullanılmakla beraber yeni gelişmelere daha fazla imkan sunacak olan bu iki yeni bilgisayar fizik alanında devrim niteliği taşımaktadır. 90 microsaniye çok kısa bir zaman olarak görülse de endüstri için neredeyse devrim yapmış durumdadır. Kuantum alanındaki gelişmeler her bilim için önemli olup diğer bilim dalları tarafından oldukça yakından takip edilmektedir.


Kuantum Bilgisayar Üreticileri Arasındaki Rekabet

Her alanda olduğu gibi teknoloji alanının en üst seviyesi olarak görülen kuantum alanında da rekabet oldukça üst seviyeden devam etmektedir. Harvard Üniversitesi'ndeki araştırmacılar 51 qubit ( quantum bit ) işleme kapasitesine sahip bir bilgisayarı duyurdu. Ancak bu bilgisayar işlem kapasitesi olarak şuan ki en yüksek bilgisayar olsa bile işlediği bilgiyi saklayamadığı için IBM en güçlü bilgisayara sahip durumdadır. Google ve İntel de kendi kuantum bilgisayarlarını üretmeye başladıklarını bildirdiler. Kanadalı kuantum bilgisayar şirketi D-Wave; Google ve NASA için kuantum bilgisayarı üretmekte.

Rigetti şirketi de IBM'in rakibi. IBM şirketi bulut konusunda destek alan müşteriler için, ürettikleri 20 qubit ( quantum bit )işleme kapasiteli bilgisayarı bir an önce piyasaya sürmeyi hedefleyen IBM bu alanda ticari olarak oldukça yüksek gelir elde etmeyi planlıyor. Ticaretin işin içine girmesi ile birlikte diğer kuantum bilgisayarı üreten şirketlerde bu alandaki çalışmalarına hız vermiş durumda. Bilgisayar üreticilerinin kuantum bilgisayarı için rekabete girmesi bu alandaki gelişmeleri daha sık duyacağımızın habercisi durumundadır. Her şirket bir an önce en güçlü süper kuantum bilgisayarı üreterek bu alanda öncü olmayı hedeflemektedir.Kaynak: Bahçeşehir Üniversitesi / Wissen

Yazara Soru Sor

Blogumuza Abone
Olun

Güncel makalelerden ve eğitim fırsatlarından haberdar olmak için abone olabilirsiniz.

Öğrenci Yorumları

Benim gibi işsiz bir mühendisi alarak hayatında büyük bir dönüm noktası yarattığı için Wissen’e sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
Muhammed GÜNGÖRMEZ
Şu anda da bu bilgiler ışığında Turkcell Teknoloji ICT’de çalışmaktayım. Bütün bu tecrübelerden dolayı Wissen’e çok teşekkür ederim.
Nevzal BAL
Wissen gerek marketing gerek sosyal medyada desteklerini esirgemedi ve eğitmenler her zaman yanımda oldu. Wissen ailesine çok teşekkür ederim.
Barış ÖZGEN