×

Sepetiniz

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır. Online eğitimlerimizi inceleyebilirsiniz.

0212 381 50 00

Hangi Logo Hangi Markanın?

23.05.2018 / Bahçeşehir Üniversitesi / Wissen


Bir markayı ortaya koyan şüphesizdir ki, logosudur. Renkleri, markayı temsil edebilme özelliği, sadeliği ve akılda kalıcı özelliği taşıması için uzun uğraşlar sonunda ortaya konur. Günümüzde, logoyu gördüğümüz an, markayı tahmin edebiliyoruz. Peki, markaların logoları hakkında bilgilerinizi test etmek ister misiniz? Zorluk seviyesi yavaş yavaş artan bu yarışmalarda dikkat etmeniz gereken birkaç adım var. Görsel hafızanın test edildiği quizlerle hem eğlenebiliyorsunuz hem de ödül kazanabiliyorsunuz. Bir logonun yakınlaştırılmış halinde, renkleri ve şablonları inceleyerek hangi markaya ait olduğunu tahmin edebiliyorsunuz. Çeşitli internet siteleri ve telefon uygulamaları, logo tahmini için ortam yaratıyor. Aşırı yakınlaştırılmış logolar, minik ipuçlarıyla tahmin edilmeyi bekliyor.


Logoları Nasıl Tahmin Edebilirim?

Şirketler, markayı temsil edebilmeleri adına; tasarım uzmanlarıyla dahi çalışıyorlar. Sade ve akılda kalıcı olabilmesi, logolarda tercih edilen özellikler arasında. Örneğin Signs.com isimli bir site, 20-70 yaş arasında yüz elli kişiye bazı ünlü markaların logolarını çizdirir. Ortaya hayret verici sonuçlar çıkar çünkü, tasarımı akılda kalıcı ve sade olan logolar; ezberden çizildiğinde birbirine benziyordur. Logo tasarımı akılda kalıcı olmayanlarda ise, birbirinden çok farklı şekilde çizilmiş bulunur. Bu durum bize, logo tasarımının tüketiciye yansımasını gösteriyor. Yine, renk uzmanı Karen Haller de, logolarda kullanılan renk kullanımı üzerinde duruyor. Bireyler; logolarda ilk olarak renkleri hatırlıyor. Siz de, logo tahmini için; öncelikli olarak beyninizde markaları renkleriyle uyumlandırmalısınız. Ardından, markayı temsil eden şekli eşleştirebilirsiniz. Bu sayede, logo tasarımını tahmin etmek, oldukça basit ve eğlenceli bir oyuna dönüşüyor.


Markalar Da Kazanıyor

Günümüzde, logo tasarım oyunlarının yaratıcıları; markalarla iş birliğine gidiyor. Bu sayede ücretli ve ücretsiz aplikasyonlarda, markaları tahmin ediyorsunuz. İş birliği yapılmış olan markaların logolarını da görebiliyorsunuz.


Logoların Basit Tasarlandığını Unutmayın

Markalar logolarda, çok fazla renk ve tasarımdan kaçıyor. Karmaşık hale getirilen logolar, akılda kalıcılığı azalttığı için; marklar tarafından tercih edilmiyor. Bu durum, tahmin edilebilme olasılığını arttırıyor.


 


Renklere Dikkat Edin

Renkler, bir markayı en çok temsil eden özelliğindendir. Örneğin; gıda şirketleri, genellikle acıktırıcı özelliği olan ‘kırmızı’ ve ‘turuncu’ rengi kullanıyor. Renklerin anlamlarını ve psikolojik etkilerini bilirseniz; fazla yakınlaştırılmış logoların hangi markalara ait olduğunu bulabilirsiniz.

Şemalar ve Logolar

Markalar, tüketiciler logoları gördüğünde direkt olarak firmayla bağdaştırılabilmesi için belli şemaları kullanır. Bazı markalar, daha keskin ve köşeli hatlar kullanırken; bazı markalar yumuşak hatlar üzerinden logolar tasarlatıyor.

İsimlere Dikkat

Fazla yakınlaştırılmış logoların hangi markalara ait olduğu bilinmeye çalışırken size en büyük yardım eden özellik, logonun içinde markanın adının yazılı olduğu harflerin verilmesidir. Hem harfler, hem de harflerin yazı tipi; sizi markanın doğru tahminine götürecektir.

Son olarak logo quizlerinde hem Türkiye’den hem de tüm dünya çapındaki şirketlerden logoları tahmin edebiliyorsunuz.Kaynak: Bahçeşehir Üniversitesi / Wissen

Yazara Soru Sor

Blogumuza Abone
Olun

Güncel makalelerden ve eğitim fırsatlarından haberdar olmak için abone olabilirsiniz.

Öğrenci Yorumları

Benim gibi işsiz bir mühendisi alarak hayatında büyük bir dönüm noktası yarattığı için Wissen’e sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
Muhammed GÜNGÖRMEZ
Şu anda da bu bilgiler ışığında Turkcell Teknoloji ICT’de çalışmaktayım. Bütün bu tecrübelerden dolayı Wissen’e çok teşekkür ederim.
Nevzal BAL
Wissen gerek marketing gerek sosyal medyada desteklerini esirgemedi ve eğitmenler her zaman yanımda oldu. Wissen ailesine çok teşekkür ederim.
Barış ÖZGEN