×

Sepetiniz

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır. Online eğitimlerimizi inceleyebilirsiniz.

0212 381 50 00

Git-GitHub Nedir ve Nasıl Kullanılır?

27.02.2018 / Bahçeşehir Üniversitesi / Wissen


Kontrol ve kod yönetim sistemlerinden olan Git, bir yazılım geliştirdiğinde hız ve büyük kolaylık sağlıyor ve bu nedenle yazılım geliştirmek isteyen birçok şirket Git yönetim sistemini tercih ediyor. Proje geliştirmek isteyen kişiler, projelerini geliştirmeye başladığında yazdıkları kodları bir dosyada yedeklerler. Bu yedeklerin sayısı arttıkça hem bilgisayarda gereksiz depolama oluyor hem de yedeklenen bilgiler karışıyor. Ortaya çıkan bu problemin çözülmesi için sürüm kontrol sistemleri üretilmeye başlanmıştır. Bu sürüm kontrol sistemleri, ortaya çıkacak herhangi bir karışıklığın önlenmesine ve otomatik yedeklemenin yapılmasına fayda sağlar. Ayrıca bu sistem üzerinden projede yapılan değişikliğe dair bilgiler bulunur. Kodda yapılan değişikliğin nerede olduğu, saat kaçta değişim yapıldığı, değişikliği kimin yaptığı ve versiyonunun kaç olduğu gibi bilgiler bu sistemde yer alır.


GitHub Nedir?

Yazılımcıların sosyal medyası olarak da anılan GitHub, versiyon kontrol sistemlerinde uzak bir depo rolünü oynar. Github, geliştirilmekte olan projelere ya da yapım aşamasında olan projelere farklı farklı ülkelerden ve bu ülkelerin çeşitli yerlerinden projeye farklı kişilerin eklendiği ve birlikte bir takım çalışmasının yapıldığı proje yönetim sistemidir. Yapılan ekip çalışmasıyla hangi kişinin projenin hangi konumunda yer alacağı belirlenir, kişinin yaptığı çalışmalar incelenebilir ve bu proje üzerinde kimin ne kadar süre zarfında çalıştığını görüp, inceleyip çeşitli analizler yapılabilir. Bu yöntemle projede rahatlıkla görevler takip edilebilir ve yetkilendirmeler kolay hale gelir.

Github’ta projelerini oluşturmak isteyen kişiler, ilk önce github sitesine girerek ücretsiz kullanıcı hesabı oluşturulmalıdır. Kayıt yapıldıktan sonra kişilerin bilmesi gereken en önemli şeyler şunlardır: kullanıcı tarafından barındırılan proje branch ve fork, repository, respository gibi isimlerle anılır. Bu bir nevi ana klasör olarak düşünülebilir. Branch ise repository’lerin alt klasörleri olarak düşünülebilir. Fork etmek ise başkası tarafından yapılan bir repository’nin kişi tarafından kopyalanması ve ayrıca bilgisayarda clone etmeye hazır hale getirilmesi anlamlarını taşıyor.


Github’un Hangi Avantajları Bulunuyor?

Github üzerinden yapılan projelerle kişiler kendilerini test etme imkanı elde ederler ve başka yazılımcılar tarafından üretilen kodlar ile kendi kodları arasında mukayese etme imkanı elde ederler. Projenin tıkanılan kısımlarında başka yazılımcılar tarafından yardım edilme imkanı elde edilir. Çoğu yazlım dilini ve uzantıyı destekleyen Github, ücretsiz bir şekilde kullanıldığı için de tercih edilir. Yazılan kodları paylaşmak istemeyen kullanıcılar bu kodları belirli bir ücret karşılığında gizleyerek kendi ürettiği kodları diğer kullanıcılardan saklayabilir. Ayrıca site içerisinde hatırlatıcı da yer alıyor. Sitede git takvimi bulunuyor. Bu takvim üzerinden belirlenen günlerde projeyle ilgili gerekli hatırlatmaların yapıldığı bildirimlerden faydalanabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra Github üzerinden katılılan her proje kişinin deneyimini artırmasına katkıda bulunur. Bu deneyimlere sahip olan kullanıcılar CV’lerine yer aldıkları projeleri ekleyebilir.Kaynak: Bahçeşehir Üniversitesi / Wissen

Yazara Soru Sor

Blogumuza Abone
Olun

Güncel makalelerden ve eğitim fırsatlarından haberdar olmak için abone olabilirsiniz.

Öğrenci Yorumları

Benim gibi işsiz bir mühendisi alarak hayatında büyük bir dönüm noktası yarattığı için Wissen’e sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
Muhammed GÜNGÖRMEZ
Şu anda da bu bilgiler ışığında Turkcell Teknoloji ICT’de çalışmaktayım. Bütün bu tecrübelerden dolayı Wissen’e çok teşekkür ederim.
Nevzal BAL
Wissen gerek marketing gerek sosyal medyada desteklerini esirgemedi ve eğitmenler her zaman yanımda oldu. Wissen ailesine çok teşekkür ederim.
Barış ÖZGEN