×

Sepetiniz

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır. Online eğitimlerimizi inceleyebilirsiniz.

0212 381 50 00

Chrome OS 69 İle Yeni Tasarım ve Linux Desteği!

4.02.2019 / Bahçeşehir Üniversitesi / WissenChrome OS 69 İle Yeni Material Design Tasarımı ve Linux Desteği Geldi

Chrome OS ilk kez 2011 yılında çıkmış ve kullanım kolaylığı ile en çok tercih edilenler arasında yer almıştır. Yenilenen görsel ile Linux desteğini bir araya getirerek Chrome OS 69 olarak çıkıyor. Yapılan yenilikler önce Chromebook‘a geldi. Uzun süreli şarj süresi ve üstün özellikleri ile yurtdışında giderek artan bir ilgiyle en çok talep edilen dizüstü bilgisayarlardan biri olan Chromebook, ülkemizde henüz ilgi görmeyen bir bilgisayardır. Choreme’un yeni uygulaması 69 öncelikle bu dizüstü bilgisayarlarda kullanıldı. Bu uygulama ile yapılan en büyük değişiklik Material Design tasarımı oldu. Chrome Linux desteği ile beta olmaktan çıkıyor.


Chrome OS 69 İle Gelen Yenilikler

Chrome OS 69 ile gelen yenilikler Chrome’a farklı özellikler getiriyor. Material Design tasarımı ile sekmelere yuvarlatılmış köşeler eklenen farklı bir düzen getiriliyor. Tüm tasarım unsurları biraz daha yumuşatılarak daha değişik bir tasarım ortaya çıkıyor. Getirilen bir diğer yenilik, adres çubuğunda spor karşılaşmaları, hava durumu, haberler gibi birçok arama kartı unsuru için sonuçları anında alma özelliğidir. Chrome OS kullanıcıları için 69 özelliği ile Linux desteği beta olmaktan çıkıp Google’ın kararlı sürümü içine ekleniyor. Bu özellik ile Linux uygulama ve araçları terminal penceresi içinde çalıştırılabilecek. Diğer bir yenilik ise Night Light özelliğidir. Chrome OS 69 Night Light özelliği Apple’ın Night Shift özelliğine benziyor. Bu özellik ekranın renk sıcaklığını artırarak monitör ışığının göze olan etkisini en aza indiriyor. Choreme OS 69 ile getirilen en dikkat çekici yenilik durum çubuğuna eklenen mikrofon düğmesidir. Bu yenilik ile dikte özelliğine daha kolay ulaşılabiliyor. 


Chrome OS 69 İle Tanışın

Her geçen gün gelişen teknolojinin yenilikleri bitmiyor. Chrome OS’un son yeniliği olan Chorome OS 69 bilgisayar ve telefonlar için yenilikler getiriyor. Material Design yeniliği ile daha yumuşak bir tasarım oluşturulmasını sağlıyor. Linux uygulamalarının terminal pencere ile kullanılabilmesi sağlanıyor. Night Light özelliği ile gözleriniz yorulmadan canlı bir ekranda çalışmalar yapabilirsiniz. Tüm bu özellikleri ile Chrome OS 69 bilgisayarlar, IOS ve Android cihazlarda yenilikçi bir kullanım sunuyor.Kaynak: Bahçeşehir Üniversitesi / Wissen

Yazara Soru Sor

Blogumuza Abone
Olun

Güncel makalelerden ve eğitim fırsatlarından haberdar olmak için abone olabilirsiniz.

Öğrenci Yorumları

Benim gibi işsiz bir mühendisi alarak hayatında büyük bir dönüm noktası yarattığı için Wissen’e sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
Muhammed GÜNGÖRMEZ
Şu anda da bu bilgiler ışığında Turkcell Teknoloji ICT’de çalışmaktayım. Bütün bu tecrübelerden dolayı Wissen’e çok teşekkür ederim.
Nevzal BAL
Wissen gerek marketing gerek sosyal medyada desteklerini esirgemedi ve eğitmenler her zaman yanımda oldu. Wissen ailesine çok teşekkür ederim.
Barış ÖZGEN