×

Sepetiniz

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır. Online eğitimlerimizi inceleyebilirsiniz.

0212 381 50 00

Bitcoin ile Hayatımıza Giren Terimler ve Anlamları

27.02.2018 / Bahçeşehir Üniversitesi / Wissen


Bitcoin kripto paralar arasında en değerlisi olarak karşımıza çıkıyor. 3 Ocak 2009 itibariyle Bitcoin herkesin hayatına girmiş oldu. Başlarda pek bir önemi olmayan Bitcoin madenciliği işin içine büyük şirketlerin girmesi ile inanılmaz bir değer kazandı. Artık madenciliğinin pek yapılmadığı Bitcoin için alım satım işlemleri gerçekleştiriliyor. Bitcoin blok zinciri karşımıza ilk olarak #0 şeklinde çıkartıldı. Zaman içerisinde Bitcoin kendi terimlerini meydana getirdi. Hala kendi terimleri kullanılıyor.


HODL Kelimesi Ne Anlama Gelir?

Hodl kelimesi Bitcoin içerisinde elinde tutmak için kullanılır. Kelimenin bu hale gelmiş olması ise bir kullanıcının yazım yanlışı yapmış olması sonucunda olmuştur. Bitcoin kullanıcısı elinde bulunan Bitcoinleri satmayacağını yazmıştır. Ancak yaptığı kelime yanlışı yüzünden Bitcoini elinde tutmak isteyen kişiler bu yanlış kelimeyi benimseyerek devam ettirmiştir. İngilizcede "holding" kelimesi tam olarak tutmak anlamına gelir. 2013 yılında yaşanan olayda bir kullanıcı "I am holding" yazmak yerine yanlışlıkla "I am hodling" yazmıştır. Bitcoini elinde tutmak artık hodling'den gelen HODL olarak kalmıştır.


ICO Kelimesi Ne Anlama Gelir?

ICO kelimesi kripto para için yani coinler için fon sağlamak adına halka arz edilmesine verilen isimdir.


FOMO Kelimesi Ne Anlama Gelir?

Fear of Missing Out kelimelerinin baş harfleri alınarak bir kısaltma haline getirilmiştir. FOMO olan kısaltmanın anlamı kaybetme korkusu yaşamaktır. Ellerinde tuttukları coinleri değerleri yükseldiği an bu fiyattan satmaya çalışan müşteriler için kullanılan bir tabirdir. Bu kişiler önlerine gelen fırsatı kaçırmaktan korktukları için ellerinde bulunan coin'leri satmaya çalışırlar. Yani en ilkel şekilde kaybetme korkusu ismini hak ederler.


PUMP VE DUMP Kelimesi Ne Anlama Gelir?

Eğer Bitcoin fiyatları bir anda çok hızlı bir şekilde yükseliyorsa buna PUMP denir. Yine aynı şekilde Bitcoin fiyatları istikrarlı gitmek yerine ani düşüşler yaşanıyorsa buna da DUMP deniyor.


WHALE Kelimesi Ne Anlama Gelir?

Whale kelimesi kripto para dünyasına giren ve kripto paraların değerini değiştirebilen büyük oyunculara verilen bir isim olarak kullanılıyor. Bu büyük oyuncular yüzünden Bitcoin piyasasında dalgalanmalar meydana gelir.


DYOR Kelimesi Ne Anlama Gelir?

Bir coini araştırma yapmaya çalışıyorsanız buda Dyor olarak adlandırılır.


TO THE MOON Kelimesi Ne Anlama Gelir?

İngilizce de aya çıkmak anlamına gelen sözcüklerdir. Bu sözcükler anlamlarını Bitcoinde de yansıtırlar. Yani Bitcoin piyasasında çok hızlı bir yükselişle para birimleri fırlıyorsa buna to the moon yani aya fırladı deniyor.


Bitcoin işlemlerinde koruma sağlamanın yolu nedir?

Yatırım yapmaya karar verip, platformunuzu da belirleyin. Platformunuzu seçtikten sonra ise üyeliğinizi tamamlamanız gerekir. Üyelik işlemleri tamamlanan kişiler mutlaka 2FA özelliğini aktif hale getirmelidir. 2FA çift sistemli bir güvenlik prosedürüdür. Bu güvenlik önlemi sayesinde artık hesabınıza saldırılıp içerisinde bulunan paraların çalınma olasılığınız azalır. Böylece para kaybı yaşamazsınız.

 Kaynak: Bahçeşehir Üniversitesi / Wissen

Yazara Soru Sor

Blogumuza Abone
Olun

Güncel makalelerden ve eğitim fırsatlarından haberdar olmak için abone olabilirsiniz.

Öğrenci Yorumları

Benim gibi işsiz bir mühendisi alarak hayatında büyük bir dönüm noktası yarattığı için Wissen’e sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
Muhammed GÜNGÖRMEZ
Şu anda da bu bilgiler ışığında Turkcell Teknoloji ICT’de çalışmaktayım. Bütün bu tecrübelerden dolayı Wissen’e çok teşekkür ederim.
Nevzal BAL
Wissen gerek marketing gerek sosyal medyada desteklerini esirgemedi ve eğitmenler her zaman yanımda oldu. Wissen ailesine çok teşekkür ederim.
Barış ÖZGEN