×

Sepetiniz

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır. Online eğitimlerimizi inceleyebilirsiniz.

0212 381 50 00

AutoCAD 2020’de Yeni Gelişmeler Neler?

21.01.2020 / Bahçeşehir Üniversitesi / Wissen


AutoCAD 2020’de Yeni Gelişmeler Neler?

AutoCAD ilk olarak 1982 yılında kullanılmaya başlanan, sanal ortamda 2 ve 3 boyutlu çizimlere olanak sağlayan bilgisayar destekli bir tasarım programıdır. Hemen hemen her sektörde ihtiyaç haline gelen bilgisayar destekli 3 boyutlu çizimler; tasarımcıların gerçekçi görseller elde etmelerine, çok renkli ve formatları bir arada kullanabilmelerine olanak sağlamaktadır. Bu anlamda AutoCAD yaygın olarak kullanılan yazılımlardan bir tanesidir. Piyasaya sürüldüğü dönemden itibaren iyileştirme ve güncellemelerle sürümlerini yenileyen AutoCAD’in en son sürümü ise AutoCAD 2020 olarak adlandırılmaktadır. AutoCAD 2020, yeni tasarımıyla ve özellikleriyle tasarımcıların bilgisayar ortamında taslaklar oluşturmasına ve yeni görüş açıları elde etmesine yardımcı olmaktadır. AutoCAD 2020, tasarımcılardan gelen geribildirimler sayesinde kullanışlı ve yenilikçi bir 3D çizim deneyimi sağlamaktadır. Özel araçlara erişimi mümkün kılan AutoCAD 2020 aboneliği ile sektörlere özel araçlara erişilebilmekte; AutoCAD 2020 web ve mobil uygulamaları ile de tasarımcılara esnek bir çalışma ortamı sunulmaktadır.  

 

AutoCAD 2020’nin En Yeni 5 Özelliği

Tasarım, performans ve arayüzündeki güncellemeleriyle iyileştirilen AutoCAD 2020, aşağıdaki 5 yeni özelliği ile öne çıkmaktadır:

 
1) Koyu Arayüzdeki Yenilikler

Daha önceki versiyonlarda kullanıcılar koyu arayüzün netliğinin artırılması gerektiğini vurgulamaktaydı. Kullanıcı arayüzü, düz sekmelerin ve çizim alanının karanlık kontrastından ortaya çıkan açık gri şerit alanı ile taze bir görünüme kavuşturulmuştur. Bu şerit alanı düzenleme veya tarama sırasında ışıklandırılmaktadır. Aynı şekilde aydınlık arayüzde de netliği artıran iyileştirmeler gerçekleştirilmiştir. Şerit alanı ve dosya sekmelerinin yanı sıra durum çubuğunun ve bilgi çubuğunun da koyu ve düz bir görünümde yenilendiği görülmektedir. Tasarımcılar için önem taşıyan netlik ve belirginlik gibi unsurların bu arayüz ile daha etkili bir hale gelmesi hedeflenmektedir.

 

2) Blocks Palette

Yeni Bloklar paleti, görsel galerilere sahip blokları ve arama yapılan blok için filtrelemeyi kolaylaştırmaktadır. “Geçerli Çizim”, “Son” veya “Diğer Çizim” sekmelerinden blokları çizime sürüklenip bırakılabilmektedir. Palet, birden fazla blok ve son kullanılan blokları bulma ve yerleştirme konusunda verimlilik sunmaktadır. Ayrıca, daha önce izlenilen adımlardan tasarruf etmek için bir “Tekrar Yerleştirme” seçeneği de eklenmiştir.

 

3) Quick Display Yenilikleri

AutoCad 2020, ölçümleri bir bakışta hızlıca görüntülemeye olanak sağlamaktadır. Hızlı Ölçme aracı sayesinde 2 boyutlu çizimler sadece farenin hareketiyle ölçülebilmektedir. Boyutlar, mesafeler ve açılar, fare nesnelerin üzerinde ve arasında hareket ederken dinamik olarak görüntülenmektedir. Bu özellik çizim sırasında vakitten büyük tasarruf edilmesine olanak sağlamaktadır. Bu araç; site planlarında, kat planlarında ve kot çizimlerinde tasarımcılara vakit kazandırma potansiyeline sahiptir.

 

4) Yeniden tasarlanmış Purge

AutoCAD’in önceki sürümlerindeki temizleme özelliği, kolay çizim temizliği için AutoCAD 2020’de yeniden tasarlanmıştır. Kolay seçim ve görsel önizleme alanları birden fazla gereksiz nesneyi bir kerede kaldırmaya olanak tanımaktadır. Bazı öğelerin neden temizlenemediğini anlamak için ise “Olası Nedenler” bölümüyle “Temizlenemeyen Öğeleri Bul” düğmeleri kullanıcılara bilgi sağlamaktadır. Bu özellik hemen hemen her sektöre hitap etmekte, tasarımcılara pratiklik sağlamaktadır.

 

5) Yeni DWG Compare Aracı

Eski sürümleri kullanan tasarımcıların favori özelliklerinden biri olan DWG Compare, çizimlerin çeşitli versiyonlarını birbiriyle kıyaslamaya olanak sağlamaktadır. AutoCAD 2020’deki DWG Compare özelliği ile ise bir çizimin iki versiyonu mevcut pencere terk edilmeden karşılaştırılabilmekte ve çizim üzerinde gerçek zamanlı değişiklikler yapılabilmektedir. Anlık eklemeler daha verimli bir çizim deneyimi sunmaktadır. Yeni DWG Compare araç çubuğuyla karşılaştırma basitçe ve hızlı bir şekilde açılıp kapanabilmektedir. Bu özellik, özellikle proje yöneticileri tarafından beğenilmekte; kolay, anlaşılır ve kullanışlı bulunmaktadır.

 

 Kaynak: Bahçeşehir Üniversitesi / Wissen

Yazara Soru Sor

Blogumuza Abone
Olun

Güncel makalelerden ve eğitim fırsatlarından haberdar olmak için abone olabilirsiniz.

Öğrenci Yorumları

Benim gibi işsiz bir mühendisi alarak hayatında büyük bir dönüm noktası yarattığı için Wissen’e sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
Muhammed GÜNGÖRMEZ
Şu anda da bu bilgiler ışığında Turkcell Teknoloji ICT’de çalışmaktayım. Bütün bu tecrübelerden dolayı Wissen’e çok teşekkür ederim.
Nevzal BAL
Wissen gerek marketing gerek sosyal medyada desteklerini esirgemedi ve eğitmenler her zaman yanımda oldu. Wissen ailesine çok teşekkür ederim.
Barış ÖZGEN