×

Sepetiniz

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır. Online eğitimlerimizi inceleyebilirsiniz.

0212 381 50 00

API Nedir?

3.05.2018 / Bahçeşehir Üniversitesi / Wissen


API veya açılımı ile 'Application Programming Interface' Türkçe adıyla 'Uygulama Programlama Arayüzü' anlamına geliyor. Bu sistem bir uygulamadaki yeteneklerin diğer bir uygulamaya aktarılmasını sağlayan bir arayüz olarak işliyor. Yani A uygulamasının özelliklerini B uygulaması içerisinde de kullanabilmemizi sağlayabilen bir arayüzdür API.


API Sisteminin Temeli

API sisteminin temel yapısı uygulamalar arası yetenek aktarımı olarak kısaca özetlenebilir. Bu yetenek aktarımının işleyişi ise oldukça basit gerçekleştiriliyor. A uygulamasının B uygulamasına ait olan API'sini çağırdığınız zaman B uygulamasının API'sinde yer alan ve desteklenebilen bütün işlemleri A uygulamasında gerçekleştirme imkanınız oluyor.

Örneklersek; Wordpress programında bir blog hesabınız bulunuyorsa Wordpress API'yi çağırdığınız ve yetki sağladığınız taktirde blogda yazı yayınlayabilir, yazılara yorum yapabilir veya blogdaki kayıtlı kullanıcıların bir listesini çekme imkanınız olabilir.


API'lerin Kullanımlarına İlişkin Detaylar

API'ler genel olarak program geliştiricileri veya web geliştiricileri tarafından kullanılıyorlar. Bir programın eğer farklı bir servisin özelliklerini kullanabilmesini de istiyorsanız API kullanmanız ve API aracılığıyla servisin bütün fonksiyonlarını kullanabilir hale getirmeniz gerekiyor. Kullanılan birçok program ve servisin API aracılığıyla oluşturulmaları söz konusu olabiliyor.

API'ler servislerin kendileri tarafından geliştiricilere sunulurlar. Aktif şekilde kullandığımız Facebook ve Google gibi servisler geliştiricilere ürettikleri API'leri sağlarlar ve daha gelişmiş yazılımları kullanabilmemiz için bu API'ler aracılığıyla yardımcı olurlar.


API Oluşturmak ve Hizmetlerin Tam Kapsamlı Çalışması

API bütün yönleriyle ziyaretçileri ve kullanıcıları memnun edebilmek zorundadır. İyi bir şekilde kurgulanan API hem kullanıcıları hem de ziyaretçileri elde tutmaya yarayabileceği gibi, ayrıca sorunsuz çalışmasından dolayı performansı da iyi olacaktır.

Veritabanları ve yazılımların birbirleriyle sorunsuz çalışmalarını sağladığından en sağlıklı bir biçimde birbirleriyle iletişime geçmelerine de API'ler zemin hazırlarlar.


API Sistemini Kullanmanın Yazılım Geliştirme Açısından Yararları

API'ler yazılımcıların işini bu açıdan büyük oranda kolaylaştırırlar. Bu açıdan proje ve içeriklerin kusursuz bir şekilde tasarlanmalarını sağladığından ortaya yararlı programlar çıkarmayı kolaylaştırır.

Projelerde yazılımcıların daha fonksiyonel bir şekilde davranabilmelerine imkan tanır. Çalışmaları yapmadan önce tasarlanan bir API, projenin ilerlemesi açısından büyük önem taşır.

Kullanıcı odaklı olan servisleri ve arayüzleri API aracılığıyla kolaylıkla sağlayabilme imkanınız olur.

API'lerin kullanımındaki en büyük avantajın geliştirmeye açık olmaları ve herkese açık bir şekilde kullanıma sunulabilmeleri olduğu görülüyor. Geliştirmeye açık olmaları sağlıklı ve kullanışlı programların artmasına zemin hazırlıyor.

API İzninin Gerekliliği

Büyük şirketler geliştirdikleri API'leri paylaştıkları zaman izin vererek outsourca yani dışarıdan temin eden firmaların API'yi temin eden şirketin izinleri doğrultusunda çalışmalarını gerçekleştirmesini sağlamış olur. Böylelikle API aracılığıyla platforma bir bağlılık kazandırmış olur. İnternet üzerinde gördüğümüz birçok site hesaplarımıza bağlantı sağlamak istediğimiz zaman 'Facebook ile bağlan' butonu içeriyor. Bu da bu sitelerin Facebook ile olan bağlılığını bize göstermiş oluyorlar.Kaynak: Bahçeşehir Üniversitesi / Wissen

Yazara Soru Sor

Blogumuza Abone
Olun

Güncel makalelerden ve eğitim fırsatlarından haberdar olmak için abone olabilirsiniz.

Öğrenci Yorumları

Benim gibi işsiz bir mühendisi alarak hayatında büyük bir dönüm noktası yarattığı için Wissen’e sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
Muhammed GÜNGÖRMEZ
Şu anda da bu bilgiler ışığında Turkcell Teknoloji ICT’de çalışmaktayım. Bütün bu tecrübelerden dolayı Wissen’e çok teşekkür ederim.
Nevzal BAL
Wissen gerek marketing gerek sosyal medyada desteklerini esirgemedi ve eğitmenler her zaman yanımda oldu. Wissen ailesine çok teşekkür ederim.
Barış ÖZGEN