×

Sepetiniz

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır. Online eğitimlerimizi inceleyebilirsiniz.

0212 381 50 00

404 Hatası ve Diğer Web Sitesi Hataları

23.05.2018 / Bahçeşehir Üniversitesi / Wissen


Arama motorları üzerinde herhangi bir sayfa için bazı sebeplerden dolayı bağlantı sorunu sebebiyle ekrana birkaç hata kodu verdiği birçok kişi tarafından görülmüş ve ne olduğu her daim merak edilmiştir. Birçok kez bu hata açıklama olarak verilirken bazı zamanlarda da hata sebebini vermeye de biliyor. Verilmiş olan bu hata kodları karmakarışık bir anlam olarak gözükse de aksine oldukça kolay bir anlamı ifade ediyor. Bu hata kodları birçok defa 4'le başlarken bazı zamanlarda da 5'le başlıyor. Bunlar içerisinden eğer hata kodu 4'le başlıyorsa istemcide, 5'le başlıyorsa da sunucu da bir problem olduğunu gösteriyor.

404 Found Hatası Nedir? Nasıl Oluşur?

404 found hata kodu aktiflik özelliğini kaybetmiş bir sayfa olarak Google Search Console üzerinden ekrana yansıtılması halidir. 404 Found Hatası genellikle sayfanın silinmesinden kaynaklı verilmesinin yanı sıra yanlış URL adresinin girmesinden de kaynaklanması muhtemeldir. Google oluşan bu taramam hataları için de genel görünürlüğünün etkilenmediğini belirtti. Dolayısıyla gelen bu 404 Found hata kodlarının SEO açısından büyük bir hata olarak algılanmamalıdır. 404 Found hataları bazı yerlerde çok fazla gözükürken bazı yerlerde de nadir görülebilir. Bu problem aslında önemli bir sorun olarak görülmese de bunu sürekli bir şekilde kontrol edip en az seviyede tutmaya dikkat edilmesi gerekiyor.

Error 404

Arama motorlarından ekrana en fazla çıkan hata kodu 404 Found, böyle bir sayfanın olmadığını gösteriyor. Buda daha çok eksik linke tıklandığı zaman hatalı yönlendirme gerçekleştirdiğinde karşılaşılıyor. 404 found hatası ile karşılaşıldığında ise en basit çözüm olarak adresin doğru bir şekilde yazılıp yazılmadığına emin olunabilir.

Error 403,401 ve 504 Hataları
403 hatası, geçerli bir istekte bulunduğunun ancak sunucunun erişim izni vermediğinden dolayı meydana gelen hata türüdür. 401 hatası ise 403’ten biraz daha farklı olarak kimlik doğrulama gerektiren sitelere giriş için yanlış kimlik bilgileri ile veya kimliksiz girmeye çalışıldığı vakitte gelen hata kodudur. Ya da giriş yapılması gereken sayfalarda giriş yapmadan açmaya çalışarak yine bu 401 hatası ile karşılaşmak mümkündür. Bu hatanın da en basit çözümü olarak sayfadan çıkıp tekrar giriş yapmayı denemek olabilir. 504 Hatasıysa ağ geçişi esnasında zaman aşımı olduğunu belirtirken sunucu ile hızlı bir şekilde iletişim kuramadığı zamanlarda meydana gelen bir hatadır. Bu hatanın çözümü yalnızca yöneticiler tarafından bulunabilir. Yine de sayfayı birkaç kez yenileyerek açmayı denemek mümkün olsa da açılma ihtimali oldukça düşüktür.404 Found Hatası Çözümü

Bu hata genelde sonsuza kadar sürmüyor. Bu hatayı veren siteler tarafından doğrudan ana sayfaya dönüş gerçekleşiyor. Burada kullanıcı odaklı sayfaya yönlendirecek şekilde içerik bulundurarak oluşturulmalıdır. Aynı zamanda sayfadan yararlanılmasa da en kısa sürede yararlanabileceği başka bir sayfaya yönlendirilir.

 Kaynak: Bahçeşehir Üniversitesi / Wissen

Yazara Soru Sor

Blogumuza Abone
Olun

Güncel makalelerden ve eğitim fırsatlarından haberdar olmak için abone olabilirsiniz.

Öğrenci Yorumları

Benim gibi işsiz bir mühendisi alarak hayatında büyük bir dönüm noktası yarattığı için Wissen’e sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
Muhammed GÜNGÖRMEZ
Şu anda da bu bilgiler ışığında Turkcell Teknoloji ICT’de çalışmaktayım. Bütün bu tecrübelerden dolayı Wissen’e çok teşekkür ederim.
Nevzal BAL
Wissen gerek marketing gerek sosyal medyada desteklerini esirgemedi ve eğitmenler her zaman yanımda oldu. Wissen ailesine çok teşekkür ederim.
Barış ÖZGEN