×

Sepetiniz

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır. Online eğitimlerimizi inceleyebilirsiniz.

0212 381 50 00

Tarihin En Hızlı SSD Diski Geliştirildi

10.04.2018 / Bahçeşehir Üniversitesi / Wissen


SSD ( Solid State Drive - Katı Hal Sürücüsü ) bilgileri depolarken mekanik parçalar yerine bellek yongalarını kullanır. Geleneksel sabit disklerden oldukça farklı bir yapıya ve çalışma sistemine sahiptir. SSD ve geleneksel HHD disk arasında kullanım farkı yoktur. Çalışma sistemi ve iç yapı olarak ayrışmaktadırlar. HHD diskler dönen iki disk arasına yazılan ve silinebilin verileri işler. SSD disk ise her hangi bir hareketli parçaya sahip olmayıp sabittir. İşletim sistemi üzerine yüklenerek oldukça hızlı bir şekilde açılan dosya komut dizinine erişim sağlayabilirsiniz. SSD hız olarak HHD’yi oldukça geride bıraktı. İş veya oyun için kullanımda hızı ile farkını göstermektedir.

Eğitim çalışmalarında akademik anlamda yapılan yeni araştırmalarda SSD bilim insanları için oldukça hızlı bilgi akışı sunarak bu alanda tercih sebebidir. Hareketli parçalardan oluşmayan SSD herhangi bir çarpma veya düşmeye karşı oldukça güvenilirdir. Kolayca takılabilir ve çıkarılabilir. Veri depolaması sınırlı olup yazılan verilen kapasiteyi doldurduğunda yeni veri girdisi sağlanamaz. Bununla birlikte normal kullanımlarda her hangi bir veri depolama sıkıntısı yaşamazsınız. Veri kaybı olması durumunda verilerinizi kurtarmak SSD de daha fazla sıkıntı yaratmaktadır. Bu durumlarla karşılaşmamak için verilerinizi devamlı yedeklemeyi ihmal etmeyin. SSD HHD ye göre çok daha gelişmiş ve kullanım açısından daha verimlidir. SSD için şirketler yeni teknolojilerini geliştirmekte olup başka seçenekler değerlendirilip farklı ürünler piyasaya sürülecektir.


Tarihin En Hızlı SSD Diski

SSD üreticileri arasında olan şirketlerden Western Digital, saniyede 3 400 megabayt okuma ve saniyede 2 800 megabayt yazma hızına ulaşabilen tarihin gelmiş geçmiş en hızlı SSD diskini üretti. Geçtiğimiz günler içerisinde SSD üreticileri kullandıkları platformlarda kendi aralarında en hızlı SSD için kozlarını paylaştı. Adata ve Kingston SSD üreticileri arasında en çok ilerleme kaydeden iki şirket konumundaydı. Geliştirdikleri SSD’leri kullanıcılar için piyasaya sürmeye başladırlar. Western Digital ( WD ) şirketi yaptığı sunumda tarihin şuana kadarki görmüş olduğu en hızlı SSD’yi ürettiğimi duyurdu. Ürettiği SSD satışa sunularak kullanıcılar için piyasada yerini aldı.

Samsung şirketinin üretmiş olduğu SSD Western Digital şirketinin ürettiği SSD hızına en yakın olan konumunda. Okuma hızı olarak daha hızlı ancak yazma hızında oldukça geri plandadır. WD'ın yeni üretilen Black NVMe SSD diskler piyasada bulunan diğer SSD üreticilerinin enerji verilerine göre %25 ile %50 arasında daha verimli olduğunu iddia etmekte. Yeni üretilen Black NVMe SSD farklı depolama hafızalarıyla piyasaya sürüldü. 250 gb, 500 gb ve 1 tb depolama kapasiteleri ile piyasaya sunuldu. Yapılan rekabet sayesinde teknolojik gelişmeler her geçen gün artmakta. SSD hakkında gelişmeler devam etmekte olup yeni teknolojik gelişmeler ışığında daha farklı SSD seçenekleri ile karşımıza çıkacaktır.Kaynak: Bahçeşehir Üniversitesi / Wissen

Yazara Soru Sor

Blogumuza Abone
Olun

Güncel makalelerden ve eğitim fırsatlarından haberdar olmak için abone olabilirsiniz.

Öğrenci Yorumları

Benim gibi işsiz bir mühendisi alarak hayatında büyük bir dönüm noktası yarattığı için Wissen’e sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
Muhammed GÜNGÖRMEZ
Şu anda da bu bilgiler ışığında Turkcell Teknoloji ICT’de çalışmaktayım. Bütün bu tecrübelerden dolayı Wissen’e çok teşekkür ederim.
Nevzal BAL
Wissen gerek marketing gerek sosyal medyada desteklerini esirgemedi ve eğitmenler her zaman yanımda oldu. Wissen ailesine çok teşekkür ederim.
Barış ÖZGEN