×
0212 381 50 00

IOTA Nasıl Alınır?

27.2.2018 / Bahçeşehir Üniversitesi / Wissen


Son günlerde adını Fujitsu, Microsoft ve daha pek çok şirketin ortaklığı ile kurulmuş bir yapı olan Internet Of Things (IOT) ile duyuran bir kripto para olarak hayatlarımızda yerini almıştır. Internet Of Things yani Nesnelerin İnterneti olarak tanımlanan IOT temelde cihazların internet aracılığıyla haberleşmesini baz alıyor.


IOTA Sisteminde Diğer Kripto Paralara Göre Ne Değişiklikler Var?

IOTA kripto parası diğer kripto paralara göre farklı bir sistem üzerine inşa edilmiş durumda. Kripto paraların blockchain altyapısıyla yönetildikleri biliniyor, fakat IOTA kripto parasında bu durum daha da farklı. IOTA kripto parası 'Tangle' ismi verilen bir sistem üzerine inşa edilmiştir.


Blockchain ve Tangle Arasındaki Farklar

Blockchain sisteminde madenciler tarafından bloklar onaylanıyor ve gelen her yeni bloğun bir sonrakini takip etmesi söz konusu oluyordu. IOTA kripto parasının üzerine inşa edildiği Tangle sisteminde ise konsensus yani mutabakat yapılanmasında her işlemin kendinden öncekini onaylaması söz konusu. Ayrıca bu onaylama işlemi sırasında IOTA protokolü içerisinde belirlenmiş bir yapıya göre işlemlerin yapılmaları durumu da bulunuyor. Madencilere ihtiyaç olmayan bu sistemde işlemler blockchain sistemiyle çalışan yapılara göre daha hızlı bir şekilde onaylanıyor. Transferler açısından da kullanıcılardan Tangle sisteminde herhangi bir ücret talep edilmiyor.


Tangle Sisteminin Avantajları

Blockchain sisteminde olduğu gibi blokların zincirler halinde onaylanma durumunun ortadan kaldırılmış olmasıyla birlikte işlem sınırlamasının da ortadan kalkmasına zemin hazırlıyor. Yani işlemler birbirlerine paralel şekilde onaylanıyorlar. Verimli bir şekilde çalışması, onaylanma işlemlerinin bloklara gerek görmeden daha hızlı şekilde yapılabilmesi, transferler sırasında ücret talep edilmemesi gibi nedenlerle Tangle sisteminin blockchain sistemine göre avantajları olduğunu gözler önüne seriyor.


IOTA Kullanıcı Sayısıyla Daha Hızlı İşlem Yapıyor

Sistemin diğer avantajlarından biri de kullanıcı sayısındaki artışla birlikte ağdaki işlem hızında gözle görülür bir artış yaşanıyor. Kullanıcı sayısının artması blockchain sisteminde büyük bir yavaşlamaya neden olurken, Tangle sisteminde bu durumun tam tersi yaşandığı görülüyor. Bitcoin gibi kripto paralarda işlem onaylarının saatleri bulması söz konusu iken, Tangle sisteminde kullanıcıların artışı sistemin hızlanmasına zemin hazırladığından işlem onayları da çok kısa süreler içerisinde gerçekleşiyor. IOTA kripto parasında bu nedenle yüksek işlem hacmi ve onay hızı kullanıcıların yüzünü güldüreceğe benziyor.


IOTA Almak İçin

IOTA kripto parasını Türkiye'de yer alan borsalar aracılığıyla almam mümkün değildir. Diğer kripto paraların da işlem gördükleri ve madencilerin aşina oldukları Binance sistemi üzerinden IOTA kripto parasını almak mümkün. Dünya çapındaki en yüksek işlem hacmine sahip olan borsalar arasında yer alan Binance, madenciler tarafından düşük komisyon bedelleri nedeniyle sıklıkla tercih edilen bir borsadır.

Binance sisteminde IOTA alabilmeniz için öncelikle sistemde bir hesabınızın bulunması gerekiyor. Bitcoin satın aldıktan sonra 'Exchange' yani değişim işlemi yapmalısınız. Bu aşamada IOTA/BTC işlem ikilisini seçtiğiniz zaman 'IOTA satın al' şeklinde işleminize devam ederek IOTA kripto parasından satın alabilirsiniz.Kaynak: Bahçeşehir Üniversitesi / Wissen

Yazara Soru Sor

Blogumuza Abone
Olun

Güncel makalelerden ve eğitim fırsatlarından haberdar olmak için abone olabilirsiniz.

Öğrenci Yorumları

Benim gibi işsiz bir mühendisi alarak hayatında büyük bir dönüm noktası yarattığı için Wissen’e sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
Muhammed GÜNGÖRMEZ
Şu anda da bu bilgiler ışığında Turkcell Teknoloji ICT’de çalışmaktayım. Bütün bu tecrübelerden dolayı Wissen’e çok teşekkür ederim.
Nevzal BAL
Wissen gerek marketing gerek sosyal medyada desteklerini esirgemedi ve eğitmenler her zaman yanımda oldu. Wissen ailesine çok teşekkür ederim.
Barış ÖZGEN