×
0212 381 50 00

Laravel Nedir ve Neden Harika Bir PHP Çerçevesidir?

27.2.2018 / Wissen

Web geliştirme maliyetlerini düşürmek amacıyla PHP yazılımlarda Laravel, Wordpress, Yii gibi çerçevelerin kullanılması yaygın bir uygulamadır. Laravel de bu çerçevelerden bir tanesi. Geliştirmeyi zevkli ve kolay hale getiren, gelişmiş bir çok özellik ve yapıyı üzerinde barındıran, PHP’nin gücünden ve OOP’un tüm nimetlerinden yararlanan açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Taylor Otwell tarafından 2011 yılında geliştirilmiştir.

Peki neden Laravel? Diğer çerçevelerden ne farkı var?

Bir sonraki büyük teknoloji imparatorluğunu inşa etmek isteyen bir girişimciyseniz ve web sitesini PHP ile geliştirmeye karar verdiyseniz muhtemelen şöyle bir soru sormuşsunuzdur - bunu Wordpress'te oluşturabilir miyim yoksa Laravel kullanmalı mıyım?


Öncelikle Laravel’in “Web Sanatçılarının PHP Çerçevesi” gibi harika bir sloganı var :) Sizi temiz kod yazmaya teşvik eden oldukça sade yapısı sebebiyle öğrenmek oldukça kolay. Birkaç sayfalık web sitelerinden büyük ölçekli kurumsal web sitelerine kadar her ihtiyaca göre kolayca uyarlayabilirsiniz.


Bir geliştiricinin sık sık yapması gereken aşağıdaki işlemlerde Laravel büyük kolaylık sağlar:


  • Giriş ve yetkilendirme sisteminin geliştirilmesi

  • Mail servisleri ile entegrasyon

  • Web uygulamalarını denetlemek için kullanılan uygulamalarla entegrasyon

  • En yaygın teknik açıkların düzenli olarak taranıp düzeltilmesi

  • Hata yakalama ve hataların yönetimi

  • Test işlemlerinin otomatik hale getirilmesi

  • URL yönlendirme ayarları

  • Business Logic kodlarını Presentation kodlarından ayırır.

  • Mesaj kuyruk sistemi (geciken gönderimler için) ayarları

  • Zamanlı görev ayarları ve yönetimiWordpress içerik yönetimi konusunda oldukça iyidir. Blog, portfolyo gibi içerik tabanlı bir yazılıma ihtiyacınız varsa WordPress gerçekten iyi bir tercih olabilir. Bu durumda Laravel ile baştan bütün içerik yönetimini yeniden oluşturmak biraz zaman kaybı gibi hissettirebilir.


Fakat bundan biraz daha fazlasını hedefliyorsanız, web siteniz daha çok kullanıcıların içerik paylaşmasına bağlıysa veya kullanıcı aksiyonları temelliyse (kayıt işlemleri, mesajlaşma, oy verme, ödeme sistemleri vs.) bu durumda Laravel işinizi kolaylaştıracaktır.Kaynak: Wissen

Yazara Soru Sor

Blogumuza Abone
Olun

Güncel makalelerden ve eğitim fırsatlarından haberdar olmak için abone olabilirsiniz.

Öğrenci Yorumları

Benim gibi işsiz bir mühendisi alarak hayatında büyük bir dönüm noktası yarattığı için Wissen’e sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
Muhammed GÜNGÖRMEZ
Şu anda da bu bilgiler ışığında Turkcell Teknoloji ICT’de çalışmaktayım. Bütün bu tecrübelerden dolayı Wissen’e çok teşekkür ederim.
Nevzal BAL
Wissen gerek marketing gerek sosyal medyada desteklerini esirgemedi ve eğitmenler her zaman yanımda oldu. Wissen ailesine çok teşekkür ederim.
Barış ÖZGEN