×
0212 381 50 00

IOTA Nasıl Alınır?

27.2.2018 / Wissen


Geçtiğimiz günlerde IOTA, Microsoft, Fujitsu ve içerisinde birçok farklı şirketin bulunduğu bir yapının nesnelerin interneti (IOT) odaklı pazar yeri oluşturmaya karar verdiğine dair haberler gündeme geldi. Ayrıca IOTA ve Tesla işbirliğiyle yapılacak elektriklikli araçlarda nesnelerin interneti odaklı bir yapı da gündemin bir diğer sıcak konusuydu. 


Bu gelişmeler üzerine IOTA markasını sıkça duymaya başladık. Bu yazımızda IOTA, teknolojisi ve getirileri üzerine incelemede bulunacağız.


IOTA temelinde Distributed Ledger teknolojisinin bir uygulaması olan fakat blockchain altyapısından farklı olarak “Tangle” adı verilen bir sistemle ortaya çıkmıştır. Blockchain altyapısında her bir blok madenciler tarafından onaylanıyor ve her yeni gelen blok bir sonraki bloğu takip ediyorken, IOTA’nın sunduğu “Tangle” mutabakat (konsensus) yapısında her bir işlem bir önceki işlemi onaylar ve bunu IOTA protokolünde belirlenmiş olan yapıya göre yapar. Madenciye ihtiyaç duymayan bu yapıda işlemler blockchain altyapısıyla çalışan sistemlere göre çok daha hızlı onaylanır ve transferler için kullanıcıdan herhangi bir ücret alınmaz.


Yukarıdaki yapıda görebileceğimiz gibi IOTA’nın Tangle yapısında blockchain yapısından farklı olarak her gelen işlem kendinden önceki 2 farklı işlemi onaylayarak zincire dahil olabilmektedir. Her gelen işlem için bu zorunluluğun olması dolayısıyla yeni işlemlerin ağa eklenmesi bütün ağın konsensüse ulaşmasını sağlar. Blokların tek bir zincir halinde onaylanma zorunluluğu olmaması dolayısıyla herhangi bir zaman aralığında onaylanabilecek işlem kısıtından söz edilemez. İşlemler birbirlerine paralel olarak onaylanabilirler.

 

IOTA oldukça verimli çalışan bu teknolojik yapısıyla sunduğu hizmet ise henüz beta aşamasında olan nesnelerin interneti için pazar yeri çözümü sunmaktır. Bu pazar yerinde birbirleriyle iletişim halinde bulunabilecek teknolojik ürünler anlık olarak konuşur ve insanlar teknolojik varlıklarını anlık olarak kiralayabilirler.

 

IOTA teknolojisi ile ilgili daha fazla bilgi edinebilmek için protokolü tanımlayan IOTA whitepaper

(http://iotatoken.com/IOTA_Whitepaper.pdf)’ı okuyabilirsiniz.Ayrıca Türkçe bilgiye ulaşabilmek için Forum sayfamızda konuyla ilgili tartışma başlatabilirsiniz.Kaynak: Wissen

Yazara Soru Sor

Blogumuza Abone
Olun

Güncel makalelerden ve eğitim fırsatlarından haberdar olmak için abone olabilirsiniz.

Öğrenci Yorumları

Benim gibi işsiz bir mühendisi alarak hayatında büyük bir dönüm noktası yarattığı için Wissen’e sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
Muhammed GÜNGÖRMEZ
Şu anda da bu bilgiler ışığında Turkcell Teknoloji ICT’de çalışmaktayım. Bütün bu tecrübelerden dolayı Wissen’e çok teşekkür ederim.
Nevzal BAL
Wissen gerek marketing gerek sosyal medyada desteklerini esirgemedi ve eğitmenler her zaman yanımda oldu. Wissen ailesine çok teşekkür ederim.
Barış ÖZGEN