×
0212 381 50 00

Google Flutter beta 1 versiyonunu duyurdu

2.3.2018 / https://developers.googleblog.com
 • Bugün, Mobile World Congress 2018'in bir parçası olarak, Flutter'in ilk beta sürümünü duyurmaktan dolayı heyecanlıyız . Flutter, geliştiricilerin hem iOS hem de Android için yüksek kaliteli yerel arayüzler oluşturmasına yardımcı olan Google'ın yeni mobil kullanıcı arayüzüdür. Kısa sürede güzel yerli uygulamalar oluşturmaya flutter.io adresinden başlayabilirsiniz .

   

  Flutter,  yüksek hızlı gelişme ve taşınabilir UI araç takımlarının çoklu platform erişimiyle, mobil gelişimin en gözde noktaları olan yerli mobilin performans ve platform entegrasyonlarını hedefler.

   

  Hem yeni hem de deneyimli mobil geliştiriciler için tasarlanan Flutter, kısa sürede güzel ve başarılı uygulamalar oluşturmanıza, örneğin aşağıdakilerden faydalanmanıza yardımcı olabilir:

   

  • ·   Stateful Hot Reload, yeni bir reaktif çerçeve, zengin widget seti ve entegre takım gibi özelliklerle yüksek hızlı gelişme .
  • ·   Kombine widget setleri, zengin animasyon kütüphaneleri ve katmanlı, genişletilebilir bir mimari ile ifade ve esnek tasarımlar .
  • ·   Taşınabilir, GPU hızlandırmalı oluşturucumuz ve yüksek performanslı yerli ARM kod çalışma zamanı ve platform etkileşimi ile cihazlar ve platformlardaki yüksek kaliteli deneyimler .

   

  Geçen yıl alfa yayınımızdan bu yana, ekran okuyucu desteği ve diğer erişilebilirlik özellikleri, sağdan sola metin, yerelleştirme ve uluslararasılaşma, iPhone X ve iOS 11 desteği, satır içi video, ek görüntü gibi özellikler , format desteği, Flutter kodunu arka planda çalıştırma ve çok daha fazlası topluluğumuzun yardımıyla geliştirildi.

   

  Ayrıca araçlarımız, Android Studio , Visual Studio Kodu , widget kodunuzu yönetmenize yardımcı olacak yeni refactorings, mobil platformların gücünü Flutter koduna dönüştürmek için platform etkileşimi, gelişmiş Stateful Hot Reload ve  Widget ağacına göz atmanıza yardımcı olmak için yeni bir widget denetçisi ile önemli ölçüde geliştirildi.

   

  Çerçeve ve araçlardaki pek çok yeni özellik sayesinde Google (AdWords gibi) ve dünya genelindeki ekipler Flutter ile başarılı olmuştur. Flutter, milyonlarca yüklemeyle üretim uygulamalarında kullanıldı;Flutter ile yapılan uygulamalar App Store ve Play Store'da (örneğin, Hamilton: The Musical ) yer aldı ve yeni kurulan şirketler ve acenteler Flutter ile başarılı oldu.

  Örneğin, Finlandiya'da bir geliştirme ajansı olan Codemate , Flutter'ın yüksek hızlı dev döngüsünü ve özelleştirilebilir UI araç setini, Hookle için güzel bir uygulama oluşturmak için hızlı bir şekilde geliştiriyor. Codemate CEO'su Toni Piirainen, "Flutter'i müşterilerimize daha iyi performans göstermelerine yardımcı olmak ve mobil cihazlardaki kullanıcılarına daha fazla değer katmak için güvenerek tavsiye ediyoruz”.

  Ayrıca Flutter’ın beta versiyonu; UI kodu sade bir dille geliştirilmiş olan Dart 2  ‘nin bir ön sürüm ile çalışır .Örneğin, Dart 2, kullanıcı arabirimi oluştururken dahili standartları kaldırmak için yeni ve sabit varsayımlar yapar. 


  İşte bir örnek:


  // Before Dart 2

  Widget build(BuildContext context) {

    return new Container(

      height: 56.0,

      padding: const EdgeInsets.symmetric(horizontal: 8.0),

      decoration: new BoxDecoration(color: Colors.blue[500]),

      child: new Row(

        ...

      ),

    );

  }

  // After Dart 2

  Widget build(BuildContext context) =>

    Container(

      height: 56.0,

      padding: EdgeInsets.symmetric(horizontal: 8.0),

      decoration: BoxDecoration(color: Colors.blue[500]),

      child: Row(

        ...

      ),

    );


          Flutter'ın ekosisteminin başarılı olduğunu görmek bizi çok heyecanlandırdı.Şuan Flutter ile çalışan 1000 ‘in üzerinde  paket (örneğin: SQLite , Firebase , Facebook Connectpaylaşılan tercihleri , GraphQL ve daha fazlası), Flutter Enstitüsü , Start Flutter ve Flutter Rocks   gibi yeni siteler kurmak için heyecanlı 1700 üzerinde üyemiz mevcut.Dahası, topluluğumuz tarafından düzenlenen ve yayınlanan yeni Flutter Haftalık bültenine üye olabilirsiniz. 1.0 sürümü için sabırsızlanarak, kararlılık ve senaryo tamamlama üzerine odaklanıyoruz. Büyük ölçüde toplumumuzdan etkilenen yol haritamız şu anda Flutter'ı mevcut bir uygulamaya , satır içi WebView'e , geliştirilmiş yönlendirme ve gezinme API'lerine , ek Firebase desteği , satır içi haritalara , daha küçük bir çekirdek motora ve daha fazlasını katıştırmayı kolaylaştırmak gibi özellikleri izliyor .


  Flutter'ı denemek için mükemmel bir zaman.  Başlangıç kılavuzumuzla sıfırdan ilk defa çalışan Flutter uygulamasını hızla geliştirebilirsiniz. Flutter'ı zaten kurduysanız, bu talimatları kullanarak beta kanalına geçebilirsiniz .


  Destek, geribildirim ve katkılarınızdan ötürü içten teşekkürlerimizi iletmek istiyoruz. Bu yolculuğa herkesle devam etmeyi dört gözle bekliyoruz ve nelerin inşa edildiğini görmek için sabırsızlanıyoruz! Kaynak: https://developers.googleblog.com

Yazara Soru Sor

Blogumuza Abone
Olun

Güncel makalelerden ve eğitim fırsatlarından haberdar olmak için abone olabilirsiniz.

Öğrenci Yorumları

Benim gibi işsiz bir mühendisi alarak hayatında büyük bir dönüm noktası yarattığı için Wissen’e sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
Muhammed GÜNGÖRMEZ
Şu anda da bu bilgiler ışığında Turkcell Teknoloji ICT’de çalışmaktayım. Bütün bu tecrübelerden dolayı Wissen’e çok teşekkür ederim.
Nevzal BAL
Wissen gerek marketing gerek sosyal medyada desteklerini esirgemedi ve eğitmenler her zaman yanımda oldu. Wissen ailesine çok teşekkür ederim.
Barış ÖZGEN