×
0212 381 50 00

Git-GitHub Nedir ve Nasıl Kullanılır?

27.2.2018 / Github

Git-GitHub Nedir?

Git bir yazılımı geliştirirken büyük kolaylık ve hız sağlayan sürüm kontrol ve kod yönetim sistemidir. Bu yüzden birçok şirket yazılım geliştirirken bu sistemi kullanmaktadır.

Bir proje geliştirmeye başladığımızda yazılan kodları bir dosyada yedeklemeye başlıyoruz. Yedekler arttıkça hem aldığımız yedekler karışıyor hem de gereksiz yere bilgisayarda yer kaplıyor. Bu problemi çözmek için sürüm kontrol sistemleri çıkmıştır. Bu sistemler karışıklığı önleyip otomatik yedek almaya yarar.

Bu sistem projede yapılan değişiklik kodun neresinde yapılmış, saat kaçta yapılmış, versiyonu kaç, kim değişikliği yapmış gibi bilgilerle beraber tutar.

Peki GitHub nedir?

GitHub yazılımcıların sosyal medyasıdır diyebiliriz. Versiyon kontrol sistemi için uzak bir depo görevi görür.  GitHub ile, daha yapım  aşamasında olduğumuz  veya geliştirmekte olduğumuz projeler için, dünyanın çeşitli ülkelerinden, bu ülkelerin bazı yerlerinden, projenize farklı bir kaç kişi ekleyerek takım çalışması yapabildiğiniz bir proje yönetim sistemidir. Bir ekip çalışmasında hangi şahısların projenin hangi konumunda  yer alacağını yönetebilir,  yaptığı çalışmaları inceleyebilir  ve kimlerin projede ne kadar süre çalıştığını görerek, inceleyerek  çeşitli analizler yapma  imkanına kavuşabilirsiniz. Böylece  projede  görev takibini  ve yetkilendirmeyi  rahatça yapabilirsiniz. 

GitHub da kendi projenizi barındırmak için yapmanız gereken ilk şey, ücretsiz bir kullanıcı hesabı oluşturmaktır. Bunun için de;  https://github.com  adresine girerek GitHub’a kaydınızı yaptırabilirsiniz.

 

Daha sonra, bilmemiz gerekenler şunlar olacaktır, repository, branch ve fork.

Respository dediğimiz, bizim github üzerinde barındırdığımız projemizdir. Bunu ana klasör olarak düşünelim.

Branch ‘ı, repository’lerimizin alt klasörleri olarak düşünebiliriz.

Fork etmek demek ise, başkasının yarattığı bir repository’i, kendi repository’imiz olarak kopyalamak (ayrıca bilgisayarımızada clone etmeye hazır hale getirmek) etmek demek.

 

GitHub’un avantajları nelerdir ?

                     Kendinizi test etme imkanınız olur. Başka yazılımcıların kodlarıyla kendi kodlarınızı kıyaslamanızı sağlar.

                     Çoğu yazılım dilini ve uzantıyı destekler.

                     Ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

                     Projenizin tıkandığınız kısımlarında, başka yazılımcılardan yardım alma imkanı sağlar.

                     Yazdığınız kodların paylaşmak istemediğiniz kısımlarını bir ücret ödeyerek gizleme imkanınız vardır.

                     Git takvimi kullanabilirsiniz. Git takviminde, belirlediğiniz günlerde projenizle ilgili kendinize hatırlatma ekleyebilirsiniz.

                     Projelerde yer alarak CV’nizi geliştirebilirsiniz.Kaynak: Github

Yazara Soru Sor

Blogumuza Abone
Olun

Güncel makalelerden ve eğitim fırsatlarından haberdar olmak için abone olabilirsiniz.

Öğrenci Yorumları

Benim gibi işsiz bir mühendisi alarak hayatında büyük bir dönüm noktası yarattığı için Wissen’e sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
Muhammed GÜNGÖRMEZ
Şu anda da bu bilgiler ışığında Turkcell Teknoloji ICT’de çalışmaktayım. Bütün bu tecrübelerden dolayı Wissen’e çok teşekkür ederim.
Nevzal BAL
Wissen gerek marketing gerek sosyal medyada desteklerini esirgemedi ve eğitmenler her zaman yanımda oldu. Wissen ailesine çok teşekkür ederim.
Barış ÖZGEN