×
0212 381 50 00

Bitcoin ile Hayatımıza Giren Terimler ve Anlamları

27.2.2018 / Ntv

3 Ocak 2009 tarihinde Bitcoin blok zincir ağının ilk bloğu olan #0 çıkartıldı ve kripto paralar bu adım ile hayatımıza girdi. Bitcoin kendi terimlerinin de oluşturulmasına neden oldu. Bitcoinle hayatımıza giren terimler ve anlamları;

HODL ne demek?

Hodl terimi ilginç bir yazım yanlışı ile doğdu. İngilizce de "tutmak" anlamına gelen "holding" kelimesi, bir kullanıcı tarafından yanlış yazılınca bu kelime orijinali yerine kullanılmaya başlandı. 2013'te bir kullanıcı forumda yayınladığı mesajında elindeki Bitcoin’leri satmayacağını belirtmek için "I am holding" yerine "I am hodling" yazınca bu hodl'un hayatımıza girmesi ile sonuçlandı. 

 

ICO ne demek?

ICO bir kripto para (coin) için fon toplanmak amacıyla yapılan halka arz sistemine verilen addır. 


FOMO ne demek?

FOMO yani uzun haliyle Fear of Missing Out "Fırsatı kaçırma korkusu" anlamına geliyor. Bu tabir hızla yükselişe geçen coin'lere fırsatı kaçırmamak için bu fiyattan giren yatırımcılar için kullanılıyor. 

 

PUMP VE DUMP nedir?

Pump coin fiyatlarındaki hızlı yükselişe, Dump ise hızlı düşüşe verilen addır. 

 

WHALE ne demek?

Whale yani baline kripto para dünyasında bir para biriminin yükselmesinde veya düşmesinde etkisi olan büyük oyunculara verilen addır. 

 

DYOR nedir?

Bir coin hakkında araştırma yapmaya kripto para dünyasında Dyor denir.

 

TO THE MOON ne demek?

Bir anda hızlı bir yükseliş performansı gösteren kripto para birimleri için kullanılır. İngilizce Ay'a çıktı anlamına gelir. 

 

Bitcoin işlemlerinde nasıl koruma sağlanır?

Yatırım yapacağınız platformu seçip, üyeliğinizi oluşturduktan sonra mutlaka 2FA özelliğini devreye sokun. Çift aşamalı güvenlik örneği hesabınızın hacklenip paranızın çalınma riskini en aza indirmek için mutlaka yapmanız gereken bir işlem. Kaynak: Ntv

Yazara Soru Sor

Blogumuza Abone
Olun

Güncel makalelerden ve eğitim fırsatlarından haberdar olmak için abone olabilirsiniz.

Öğrenci Yorumları

Benim gibi işsiz bir mühendisi alarak hayatında büyük bir dönüm noktası yarattığı için Wissen’e sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
Muhammed GÜNGÖRMEZ
Şu anda da bu bilgiler ışığında Turkcell Teknoloji ICT’de çalışmaktayım. Bütün bu tecrübelerden dolayı Wissen’e çok teşekkür ederim.
Nevzal BAL
Wissen gerek marketing gerek sosyal medyada desteklerini esirgemedi ve eğitmenler her zaman yanımda oldu. Wissen ailesine çok teşekkür ederim.
Barış ÖZGEN