×
0212 381 50 00

API Nedir?

3.5.2018 / blog.koddit.com

API (Application Programming Interface), bir uygulamaya ait yeteneklerin, başka bir uygulamada da kullanılabilmesi için, yeteneklerini paylaşan uygulamanın sağladığı arayüzdür. Basitçe, A uygulamasının özelliklerini B uygulamasında da kullanabilmemizi sağlayan yapıya API diyoruz. Örneğin, ABC uygulamasından XYZ uygulamasına ait API’yi çağırarak, XYZ’nin API’sinde desteklenen tüm işlemleri ABC uygulamasında da gerçekleştirebiliriz. Yani XYZ uygulamasını açıp kullanmadan ABC uygulamasında da XYZ uygulamasına ait işlemleri gerçekleştirebilir hale geldik!

Örneğin, Geliştirdiğimiz bir projede Twitter API’yi çağırarak, Twitter’ın bize izin verdiği (tweet atma, hesap takip etme, vb.) işlemleri, API yetkimiz olan Twitter hesaplarında, kendi uygulamamız üzerinden de gerçekleştirebiliriz.

Twitter API, uygulama geliştiriciler arasındaki popülerliği koruyor...

 Twitter API, uygulama geliştiriciler arasındaki popülerliği koruyor…

API ile erişim yetkimizin olduğu 100 hesabın aynı anda “Merhaba Dünya! Nasılsın iyi misin? İyisindir umarım…tweet’ini atmasını sağlayabiliriz!

Çılgınca, değil mi?

Farklı bir örnek olarak, WordPress altyapısını kullanan bir blog’a sahipsek, WordPress API’yi çağırarak, gerekli API yetkileri sağlandığı taktirde, blog’umuza kayıtlı kullanıcıların listesini çekebilir, yeni bir yazı yayınlayabilir veya bir yazıya yorum yapabiliriz.

Tüm bu örneklerde görüldüğü gibi, API’si olan uygulamaları, kendi uygulamamız içinden çağırarak, asıl uygulamaya ait yetenekleri kullanmış olduk.Kaynak: blog.koddit.com

Yazara Soru Sor

Blogumuza Abone
Olun

Güncel makalelerden ve eğitim fırsatlarından haberdar olmak için abone olabilirsiniz.

Öğrenci Yorumları

Benim gibi işsiz bir mühendisi alarak hayatında büyük bir dönüm noktası yarattığı için Wissen’e sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
Muhammed GÜNGÖRMEZ
Şu anda da bu bilgiler ışığında Turkcell Teknoloji ICT’de çalışmaktayım. Bütün bu tecrübelerden dolayı Wissen’e çok teşekkür ederim.
Nevzal BAL
Wissen gerek marketing gerek sosyal medyada desteklerini esirgemedi ve eğitmenler her zaman yanımda oldu. Wissen ailesine çok teşekkür ederim.
Barış ÖZGEN