Türkiye’de Cisco, Sistem ve Ağ Uzmanlığı

Bilgisayarların, akıllı telefonların, tabletlerin hüküm sürdüğü bilişim çağında veri akışı ve paylaşımı çok önemlidir. Bütün kurum ve kuruluşlar daha verimli ve güvenli çalışabilmek  ve daha iyi organize olabilmek için çalışanları arasında sistemli ve güvenilir bir veri akışına ihtiyaç duyar. Gelişmelerin saniyeler içinde yaşandığı günümüzde verilerin, bilginin ve internetin hızlı aktarımı ve güvenli kalması bütün kuruluşlar için kilit rol oynar. Büyük küçük tüm kurumlar başarılı olabilmek için departmanları ve / veya çalışanları arasında bilgi iletişimini doğru kurgulamalıdır.

Networking her geçen gün gelişen ve genişleyen bir konudur. Networking çözümleri ilerlemekte ve her konu kendi içinde bir üniversite derecesindedir. Bütün bu konuları birleştiren ve günümüzde “Her Şeyin İnterneti (IoE)” kavramını benimseyen Cisco’yla ilgili biraz bilgi sahibi olalım:

Cisco Systems 1984’ten bu yana ağ iletişimi tenolojilerinde öncü olmuştur. Cisco sayesinde küçük bir ev ağından dev bir kampüse kadar bir ağ oluşturmak mümkündür. Cisco, bilgi iletişiminde çalışmak isteyen her bilişimcinin ve sistem mühendisinin bilmesi gereken konuları içermektedir. Peki ya en önemlisi Her Şeyin İnterneti (IoE – Internet of Everthing) nedir?

Her şeyin interneti adından da anlaşıldığı gibi aklınıza gelebilecek her şeyin internetle ve birbiri arasında iletişim kuran bir ekosisteme dönüşmesi kavramıdır. Cisco Türkiye Genel Müdürü Ümit Cinali, “Fabrikalardaki makinelerden ev eşyalarına, trafik ışıklarından günlük hayatımızda kullandığımız cihazlara kadar her şey internete bağlı ve birbiri ile haberleşebiliyor. Böyle bir evrende cihazlar bizim yerimize düşünebiliyor ve karar verebiliyor. Örneğin eve gelme saatinize göre çalışmaya başlayan soğutucular ya da eksikleri belirleyerek sizin yerinize internetten sipariş verebilen buzdolapları ve daha fazlası artık mümkün. Böyle bir ekosistemde ortaya çıkacak yeni işleri ve süreçleri kurmak ve yönetmek ise ağ uzmanlarına kalıyor” diyor ve  IDG (International Data Group) tarafından Türkiye, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Pakistan’ı kapsayan coğrafyada 574 bilişim yöneticisiyle yapılan anketin, Türkiye’deki ağ (network) uzmanı ihtiyacının giderek arttığını ortaya koyduğunu belirtiyor.

Türkiye’de bu konuda 2012’de 10.300 kişilik (%17) bir açık varken 2016’da bu rakamın 37.200 kişiye (%35) kadar artması bekleniyor. Her şeyin internetle ve ağ teknolojileriyle sağlanan modern zamanlarda hele Türkiye’deki bu dev açıktan faydalanıp Cisco eğitimi alarak “endüstrideki en prestijli network sertifikasyonu” ile yıllık ortalama maaşınızı $103.000’a çekebilirsiniz.

Türkiye’de ve Dünya’da büyüyen bu pazarın bir parçası olmak ve ülkemizdeki ağ uzmanı açığını gidermek için Türkiye’nin en önemli eğitim kurumlarından Bahçeşehir Üniversitesi tarafından kurulan Wissen’nin uzman akademisyenlerinden alacağınız Cisco Akademie eğitim programı ile Turkcell teknoloji, BTT Bilgi Teknoloji Tasarım, Birebin Şans Oyunları, Turkcell Superonline, İstanbul Büyükşehir Belediyesi gibi büyük kurumlarda çalışan mezunlarımıza katılabilir ve sertifikamızın farkını yaşabilirsiniz!

Bahçeşehir Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı
Prof. Dr. Taşkın Koçak


14/04/2017