Türk bilişimcilere Almanya’dan davet

Türk bilişimcilere Almanya’dan davet

Almanya’da özellikle bilişim dalında uzman eksikliğine çare aranıyor. Heidelberg’e davet edilen 50 kadar Türk bilgisayar uzmanı, Alman bilişim devleriyle buluştu.

Almanya’nın Heidelberg kentinde Alman–Türk Bilim Yılı 2014 programı çerçevesinde bilgisayar ve yazılım konusunda yeteneği olanları keşfetmek ve sektöre bilişim uzmanları kazandırmak amacıyla kariyer günü ve sempozyum düzenlendi. YITP (Young IT Professionals) şirketi tarafından düzenlenen sempozyumda Alman toplumundaki demografik gelişmelere ve Alman bilişim sektöründe yaşanan insan kaynakları eksikliğine dikkat çekildi. Toplantıda eğitim ve bilim alanındaki Türk – Alman ortaklıklarının uzman eksikliğine çözüm olabileceği kaydedildi.
Misafirperverlik öne çıkarılmalı
Sempozyumda yurtdışında yetişmiş bilişim uzmanlarının ülkeye daha kolay gelmesi için hoş geldin kültürü ile misafirperverliğin öne çıkarılması gerektiği vurgulandı. Toplantıya Türkiye’den davet edilen çoğunluğunu İstanbul Wissen mezunlarının oluşturduğu 50 kadar bilişim uzmanı genç, Alman bilişim devleriyle bir araya geldi. Bir dizi görüşmenin ardından Türk uzmanların Alman şirketlerine transferinin önü açıldı.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/avrupa/27327595.asp


15/04/2017