Mobil Uygulama Geliştirme Neden Önemli?

Modern yaşamda artık neredeyse bir ihtiyaç haline gelen akıllı telefonlar dünyaya yayılmaya devam ediyor. Cebimizde taşıdğımız asistanlarımızın 2016 yılında 2 milyarın üstünde kullanıcıya ulaşması bekleniyor. Ericssonun verilerine göre 2020 yılına kadar toplam 9.1 milyar akıllı telefon satılmış olacak. Google’ın 2013’de yayınladığı verilere baktığımızda Türkiye’de her 3 kişiden birinin akıllı telefon sahibi olduğunu görüyoruz. Türkiye’nin genç nüfusunu da göz önünde bulundurarak bu oranın 2013’ten 2015’e katlanarak arttığı tahmininde bulunmak çok da yanlış olmaz.

Bu büyüme doğal olarak mobil uygulama pazarının hızla büyümesine neden olmaktadır. 2012’de 6.8 milyar dolar olan pazar 2013’te 29,5 milyar dolara kadar yükselmiştir. En çok tercih edilen pazarlar ise işletim sistemleriyle piyasaya hükmeden Google Play (%49’luk kullanım oranı ile Android) ve Apple App Store (%40’lık kullanım oranı ile iOS) diyebiliriz. Günümüzde yaklaşık olarak Google Play’de 1.500.000 ve Apple App Store’da 1.400.000 uygulama bulunmaktadır. MOBİLSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Kubilay Erdoğan 2013 Tük uygulama geliştiricisi yaklaşık 150 firma olduğunu ve yazılan uygulamaların binlerle ifade edildiğini açıklamıştır.

Türkiye’nin bu pazarda üretici değil daha çok tüketici olduğunu söyleyebiliriz. Bunun sebebi çok yeni bir mobil uygulama pazarının çok yeni bir pazar olmasına ve henüz yeterli sayıda ve kalitede eğitimlerin verilmemiş olmasına bağlanabilir. Bir çok üniversitede bulunmayan mobil uygulama eğitimleri, dersi veren üniversitelerde de yeni yeni açılmaya başladı.

Devasa kitlelere ürününüzü birkaç tıkla ulaştırabileceğiniz mobil uygulama sektörü hayatımızın her alanına girmiş bukunuyor. Kısaca canınınız sıkıldığında bir uygulama açıp sosyal medyayı dolaştığınız, kaybolduğunuzda haritaları incelediğiniz, müzik dinlediğiniz, film izlediğiniz, taksi çağırdığınız, yemek söylediğiniz, oyun oynadığınız akıllı telefonunuza uygulama yazmayı öğrenmek ülkemizde daha çok yeni gelişmekte olan bu piyasayı da hesaba kattığımızda gerçekten akıllıca bir hamle.

Türkiye’nin en önemli eğitim kurumlarından Bahçeşehir Üniversitesi tarafından kurulan Wissen’nin mobil eğitim mezunları Bitaksi uygulamasını yarattılar ve n11 gibi büyük şirketlerde yer buldular. Android Akademie ve iSchool eğitimleriyle siz de bir sonraki trend uygulamanın yaratıcısı olabilirsiniz!

Bahçeşehir Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı
Prof. Dr. Taşkın Koçak


15/04/2017