Java Programlama

Dünyanın en çok kullanılan proglama dillerinden olan Java basit, güvenli, sağlam, çoklu kanal desteğine sahip taşınabilir, platform bağımsız ve yüksek seviyeli bir nesne yönelimli proglama dilidir. Platform bağımsız olması en önemli özelliklerinden biridir. Basitçe Java sanal bir platform yaratarak bu platformda çalıştığı için farklı işletim sistemleri için baştan yazılmaya ihtiyaç duymaz.

Java sadece bilgisayar programları yazmakta kullanılmaz. Bir çok cep telefonu, televizyon vb. gibi bir çok elektronik aleti proglamak için de Java kullanılmaktadır. Örneğin piyasadaki blu-ray oynatıcıların %100’ü Java ile yazılmıştır. Tüm bu alanların yanı sıra Java, sıklıkla bir çok internet sitesinde karşımıza internet uygulaması olarak veya sitenin tasarımında kullanılmış olarak çıkar.  oyunlardır. Satış rekorları kıran oyun Minecraft tamamen Java ile yazılmıştır. Mobil dünyada hızla yayılan Android işletim sistemi ve uygulamaları da java temellidir.

Özetle Java ile her türlü cihazı proglamak ve her türden programı yazmak mümkün. Bu nedenle yazılımcılar arasında Java öğrenmek için bir ömür yetmez diye bir tabir vardır ama gözünüz korkmasın. Java her ne kadar özgür ve sınırları olmayan bir dil olsa da programcının işini kolaylaştıran bir yapıya sahiptir. Bütün bu özellikleri ve güvenilirliği düşünüldüğünde Android gibi bir çok büyük projede Java kullanılmasının tesadüf olmadığını görüyoruz.

Türkiye’de de en çok kullanılan proglama dillerinden biri olması, piyasada Java geliştiricisine ihtiyaç kalmadığı anlamına gelmiyor. Java daha çok İngilizce gibi, her iyi yazılımcının bilmesinin şart olduğu bir dil. Java dilinde yazmayı öğrenmediğiniz her yıl maaşınızdan ortalama $94.000 eksiltiyorsunuz.

Dünya çapındaki 9 milyon Java geliştiricisinden biri olun! Türkiye’nin en önemli eğitim kurumlarından Bahçeşehir Üniversitesi tarafından kurulan Wissen’nin uzman akademisyenlerinden alacağınız Java Akademie eğitimleri ile karayerinizi baştan yazın.  Siz de Netaş, Ziraat Teknoloji, Albaraka Türk, Turkcell Teknoloji, Vodafone, Turkcell Superonline, Ajanspress, Tübitak, Koç Sistem gibi büyük firmaların önemli isimleri haline gelen mezunlarımıza katılın ve sertifikamızın farkını yaşayın!

Bahçeşehir Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı
Prof. Dr. Taşkın Koçak


15/04/2017