Design Eğitimleri

Dijital tasarım eğitimi  günümüzde rağbet gören bir çok meslek grubunun olmazsa olmazlarındandır. Teknolojinin günlük hayatımıza büyük etkisinden dolayı neredeyse tüm sektörler de bu gelişmelerin ışığında yeni rotalarını çizmektedir. Peki dijital tasarım neleri kapsar, hangi iş alanlarında bu eğitimi almış kişilere ihtiyaç vardır, gibi soruların yanıtlarını bu yazımızda bulacağız. Dijital tasarımın öncü firması Autodesk’in üç önemli programını ele alalım. Bunlar; Autocad, 3D Studio Max ve Revit Architecture olarak karşımıza çıkmaktadır. Autocad ilk olarak ABD merkezli Autodesk şirketi tarafından 1980 de yapılmış bir bilgisayar destekli tasarım yazılımıdır. Biraz daha açıklayacak olursak; dwg formatında, çizim ve tasarım alanında 2 ve 3 boyutlu çizim yapmamızı kolaylaştıran  kolay ara yüze sahip bir programdır. Günümüzde bir çok yerde eğitimini almak neredeyse zorunlu bir hale gelmiştir. Türkiye’de teknik çizimlerin  %55’den fazlası artık Autocad kullanımıyla elde edilmektedir. DOS, Windows ve Mac tabanında çalışmakta olan Autocad’in aynı zamanda iş istasyonu sürümü de bulunmaktadır ve DWG, DXF biçimlerini işler. 2 ve 3 boyutlu tasarımın yanı sıra, AutoLISP ve Visual Basic yazılımlama dillerini destekler. Farklı alanlar için üzerinde geliştirilmiş özel sürümleri vardır. Makine ve otomasyon tasarımı için AutoCAD Mechanical ile mimari tasarım için AutoCAD Architecture ürünleri de piyasadadır ve Autocad’in iş alanlarından bahsedecek olursak; iç mimarlık ofisleri,  peyzaj mimarlığı ofisleri,  makine mühendisliği şirketleri, inşaat mühendisliği şirketleri, endüstri ürünleri tasarımı şirketleri, şehir ve bölge planlama, emlak pazarlama ve müteahhitlik şirketleri, gemi inşaat sektörü, otomotiv sektörü, takı tasarımcılığı ve tekstil giyim tasarımcılığı gibi birçok iş alanının vazgeçilmezidir.

3D Studio Max yine Autodesk`in dünya çapında en çok kullanıcıya sahip olan 3 boyutlu modelleme, canlandırma ve kaplama yazılımıdır. 3ds max etkileyici görsel efektler, oyun içerikleri ve görselleştirmeler hazırlayan profesyonellerin ihtiyaçlarını karşılamayı hedeflemektedir. Satışa çıkartıldığı 1995 yılından bugüne kadar 65’in üzerinde teknoloji ödülü alan 3DS Max, 200.000’i aşan kullanıcısıyla, özel efektler, karakter canlandırmaları ve oyun üretimi için geliştirilmiş olan en kapsamlı, nesne yönelimli, modelleme, kaplama ve canlandırma yazılımıdır. 3D Studio Max kullanıcısı olmak için Autocad biliyor olmaksa büyük kolaylıklar sağlayacaktır çünkü benzer temeller üzerine kurulmuştur.

Güncel örneklere geçecek olursak, hemen hemen hepimizin bildiği Tomb Raider oyunu 3D Studio Max kullanılarak yapılmış olup oyunun kahramanı Lara Croft en başarılı bilgisayar oyunu kahramanı olarak Guinness Rekorlar kitabındaki yer almıştır. 2000 yılında ise dünya çapında en çok satan oyun olan Sims yine 3D Studio Max kullanılarak yapılmıştır. Yine güncel örneklerden bahsedecek olursak Game of Thrones adlı dizideki White Walker’ların tasarımcısı olan Onur Çaylı’dan bahsedebiliriz. Onur Çaylı ayrıca The Amazing Spider Man, Man In Black 3 filmlerinde ve Sony Pictures, Dreamworks Animation gibi yapım şirketleriyle çalışmıştır. Bir gazeteye verdiği röportajında ise bu başarılı işlerin arkasında üniversiteyi bitirdikten sonra yöneldiği 3D tasarım öğrenmesinin yattığını söylemiştir. 20 yılı aşkın süredir birçok meslek grubunun taleplerini karşılayan bu program zirvedeki yerini bırakmayacak gibi görünüyor.

Revit Architecture ise yapı tasarım, modelleme ve projelendirmeye yönelik olduğundan daha ziyade mimari tasarım tekniklerine hakim olan kullanıcılara hitap etmektedir. Daha kapsamlı açıklayacak olursak Revit Architecture, mimari tasarımın tüm aşamalarını destekleyen, parametrik bir yapı tasarımı ve projelendirme yazılımıdır. Oluşturduğu “yapı bilgi sistemi” sayesinde, dokümantasyon işlerini en aza indirerek, mimari tasarıma daha fazla zaman ayrılabilmesini sağlar. Arazi ve kütle çalışmasından, detaylı uygulama çizimlerine ve metraja kadar, tüm aşamalarda üretkenliği, koordinasyonu ve kaliteyi artıran araçlar içerir. Daha çok mimarlık, mühendislik gibi geniş iş kollarının aranan bir özelliği olup sektörde sizleri bir adım öne çıkaracak bir programdır.

Teknik çizim ve 3 boyutlu tasarım konusunda bilgi ve kariyer sahibi olmak istiyorsanız Türkiye’nin en önemli eğitim kurumlarından Bahçeşehir Üniversitesi tarafından kurulan Wissen’nin akademisyen kadrosu ile Design Akademie eğitimlerini alarak seçkin sertifikalı mezunlarımız arasına katılabilirsiniz. Özellikle 3 boyutlu tasarımla ilgileniyorsanız 3D Studio Max eğitiminin üzerine Animation Akademie eğitimlerimizi alarak geleceğin Onur Çaylı’sı olabilirsiniz!

 

Bahçeşehir Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı
Prof. Dr. Taşkın Koçak


15/04/2017